— Пани!.. Заходьте з того краю, — порядкував хлопець, — а наше браття до мене. Хлопці з веселим гуком розбіглись на дві ватаги. Пани зразу почали вмощувати собі з бур'яну великі животи, ліпили на лоб і на груди замість кокардів і ґудзиків реп'яхи, махали над головою, немов зонтиками, листками лопуху. «Старці-сіромахи» посідали в ряд шляхом, вишмарувавши землею лице й розпатлавши чуби.
заголосили «сіромахи», посхилявши набік голови й виставивши вперед жміньки.
Пихкаючи й обмахуючись, один за одним посунули по дорозі «пани». — А ти ж, Колю, чого стоїш там? — гукнув чийсь голос. Коля стояв, схилившись під тином, і мовчав. — Іди, Колю! — почали його кликати. — Е! Коля чогось плаче, — придивившись, промовив другий хлопчик. Ватажок схопився з місця й з серйозним, заклопотаним виглядом підійшов до Колі. — Чого це ти, Колю? — ласкаво заглядаючи йому в вічі, питав він. Коля закрив лице рукою. — Хлопці! — суворо звернувся він до дітвори. — Може, хто вдарив? — Ні, ніхто, — одмовляли хлопці, підходячи до тину. — Ну, то чого ж ти, Колю? — одводячи од очей руку, питав він. — Я — теж наше бра-ття, сірома-аха, — схлипуючи, промовив Коля. Ватажок трохи подумав. — Давайте, хлопці, приймемо вже Колю до нашого браття, — пожалів він Колю. — Приймаємо! — гукнули хлопці. — Іди, Колю, сюди, — поступаючи рядом з собою місце на піску, привітно гукнув на його один із «старців». Сльози не висохли ще в очах у Колі, як заблищали вони радістю й гарячою вдячністю. І соромлячись, і осміхаючись, і витираючи рукавом сльози, мостився він край шляху всередину між «наше браття». Одну ніжку підобгав під себе, другу з розпанаханим коліном висунув у пісок, скривився, як сирітка, виставив і свою жміньку.
лунали на цілий куток жалісні голоси, й найжалібніше з усіх бринів голос нового «сіромахи».
Мимо проходили «пани», кидали в руку черепки, кізяки, будяки колючі, сипали на голову й за шию пригорщами пісок. Коля покірно склепав очі й схиляв головку до самої землі. Всім було байдуже, як улицею, шумлячи шовками, пройшла якась пані. Тільки Коля примовк був одразу й прищулився до товариша; вона зиркнула збоку на розхристаних, обсипаних травою й піском «сіромах» і пішла далі. — І що ото вони витівають там! — загомонів хтось з-під стріхи на «старців». — А чи не пора б уже вам на піч! І незабаром Коля стояв серед шляху один як палець. Підійшло скілька старих. — Чиє воно? — придивлялись вони до його. — Чий ти, Колю? — питав його, підійшовши, якийсь хлопчик. Коля сказав. — Це аж із базару, — дивується якась жінка. — Та чого ж ти аж сюди забрів? Коля готувався заплакати. Люди погомоніли, порадились і одрядили дівчину одвести Колю. Кріпко взявшись за руку чужої дівчини, Коля спотикався по дорозі й плакав, жаліючись, що болять ноги й хочеться спати. Далі він вже не пам'ятає, як опинивсь на руках у неї. Тільки близько-близько бачив коло себе незнакоме лице й чужі ласкаві очі. Потім чув розмову чужої дівчини з кимсь дуже-дуже близьким. Пам'ятає ще, як той рідний голос промовив до його: — А де ж ти хоч чобітки подів, шибенику? |