...Не вперше ти мене питаєш: чи давно я дома бував або чи не мав із нашого села од матері хоч якої звістки... Сестро моя, зеленая руто... Уже ж я цілими роками дома не буваю, і дома не буваю та й вісті не маю. Тільки тії й вісті, що учора увечері із нашого краю вітри-поштарі пролітали, коло моїх вікон зупинялись, у вікна гриміли, бряжчали, ніч не давали спати...
(З листа)
По садах вітри гасають, а над садами зоріє небо осіннє. Маленьку хату оступили кругом високі ясени. З ясенів спадає сухий лист на трухлу солому, падає додолу на зів’ялі півники, сережками чіпляється в бур’янах. Крізь бур’яни блимає низеньке віконце, блакиттю мальоване, у віконце шматок білої стіни видно в хаті, а на стіні на білій з-під чола позирає невеселий селюк у шапці. Чорнобривцями заквітчаний, у рушник прибраний, а сам думний та сумний... Очима до його сидить на полу мати — праву руку на груди поклала, а на ліву — голову схилила. У тій лівій закам’янів звернутий аркуш поштового паперу. Ходила прохати сусідського хлопця, щоб листа написав синові — грамотія дома не застала. Сіла, думає, щоб чого не забути. Так-то, не думавши, не гадавши, довелося з отим селюком засмученим у старій хаті невеселого доживати віку... Вітри гудуть, а ясени скриплять, а матері дрімається. Дрімається та й вчувається, що то, пустуючи, по гіллях гойдаються діти. Го-ой-да! Го-ой-да-ша!.. Було у матері їх, синів, троє. Максим — найстарший, Петро — середульший, третій — той Андрійко безталанний. Четверта дочка — Маруся. Максим у книжках кохався, Петро любив майструвати, а той Андрійко безталанний усе малював хату з ясенами. Дочка була, як рута, — швидко взяли на сторону багаті люди. Стали сини зростати. Як були маленькі — голова в матері, боліла: в того чобіт немає, в другого — свитини, третьому — на книжку немає де взяти... Попідростали — заболіло серце: треба їм раду давати, а яку? Ні в хаті, ні коло хати... Хотіли далі вчитись, так за що? «Летіть, діти, в світ долі своєї шукати». Порозлітались. Всі троє по наймах. Шлють додому листи нерадісні. Обкладеться мати в сирітній хаті тими листами, дивиться на їх темними очима, сусіді жаліється: «Оцей пише: «гірко», а цей пише: «важко». А що вже цьому Андрійкові безталанному, то й за всіх краще: І вихорів, і виболів... Було його і в Таврії, і в Одесі, і по шахтах, і по Кримах, і по Римах...» Сумує: «Чи всім у світі така доля вдовиченкам, як моїм трьом?» Аж ось мов буря: Воля!.. З’їхались всі три до матері, обшарпані, марні, проте веселі. Раз у раз повна хата гомону — сперечаються, співають, та все з тієї книжки вичитують, що привезли з собою. — Хоч би ж ви й мені сказали, про що ви в тій книжці читаєте? А той Андрійко безталанний — він змалку на серце чуткий — розгорнув він тую книжку, кличе матір: — Ось сядьте отут коло мене... Та як вчитає-вчитає з неї, як у золоту сурму засурмив:
Так і облили матір сльози: — Бачу я, діти, що знову буде хата моя сиротою. Куди ж помандруєте? — Поїдемо, мамо, учитись. — І Андрійка берете? А він скривився, сірома, та ніби в докір: — А хіба уже як мені, то й вік ходити з темними очима? — Та як на мене, то хоч би і всі учились, тільки за що, діти? Обізвався старший: — Не журіться, мамо, — іде правда на землю. Всі бідні будуть учитися, хто хоче, без плати. Зітхнула: — Не-е буде сього, діти, мабуть, поки й вашого віку! — Буде! — аж очі заблищали.
|