Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з банківської справи

Механізм створення комерційних банків і ведення банківських рахунків

Реферат

На главную
Реферати з банківської справи

Порядок створення, реєстрація та ліцензування комерційних банків. Механізм створення та функціонування українських банків, як й інших суб'єктів підприємництва, діяльність яких заснована на комерційному розрахунку, визначається чинним законодавством. Основними законодавчими актами з цього питання є закони України «Про господарські товариства», «Про підприємництво», «Про обмеження монополізму та недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності», «Про цінні папери і фондову біржу». Водночас щодо порядку створення комерційних банків як унікальних установ, що працюють зі специфічним товаром — грошовими ресурсами, діють особливі вимоги, які значною мірою відрізняються від умов заснування та організації інших господарюючих суб'єктів. Спеціальні вимоги та умови створення і реєстрації банків визначені Законом України «Про банки і банківську діяльність» та відповідними нормативними актами НБУ.

Якщо реєстрацію новостворених звичайних (небанківських) господарських товариств здійснюють органи місцевої виконавчої влади, то комерційні банки, незалежно від місця їх розташування та територіального характеру діяльності, зобов'язані проходити реєстрацію у НБУ в м. Києві. Саме з моменту реєстрації банку НБУ в Республіканській книзі реєстрації банків, валютних бірж та інших фінансово-кредитних установ він вважається створеним та набуває статусу юридичної особи.

Комерційні банки різних видів і форм власності можуть створюватися виключно у вигляді акціонерних товариств та товариств з обмеженою відповідальністю. Засновниками та акціонерами банків можуть бути як українські, так і іноземні юридичні та фізичні особи, за винятком політичних і профспілкових організацій, спілок і партій, громадських фондів, офшорних компаній і офшорних банків. Офшорні організації не можуть бути також засновниками засновників, акціонерів комерційних банків. НБУ класифікує як офшорні будь-які компанії й банки, якщо неможливо встановити їх власників та джерела коштів, за рахунок яких такі компанії та банки здійснюють внески або сплачують акції українських банків.

Головною передумовою створення комерційного банку як звичайної юридичної особи є формування статутного капіталу — фонду коштів, що вносять засновники для забезпечення початку фінансово-господарської діяльності банку. Розмір статутного фонду комерційного банку визначається згідно з рішенням засновників, але він не може бути нижчим за суму, еквівалентну 1 млн евро відповідно до курсу національної грошової одиниці, встановленого НБУ на день підписання установчого договору.