Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з банківської справи

Механізм створення комерційних банків і ведення банківських рахунків

Реферат

На главную
Реферати з банківської справи

Мінімальний розмір статутного капіталу банку за участю іноземних юридичних та фізичних осіб, частка яких у ньому становить до 50 %, повинен бути не меншим від суми, еквівалентної 5 млн евро на день підписання установчого договору за курсом НБУ. Для тих банків, де частка іноземних осіб становить 50 і більше відсотків, мінімальний розмір статутного капіталу не повинен бути меншим від 10 млн евро у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на день підписання установчого договору.

Статутний капітал комерційного банку може бути сформований тільки за рахунок власних коштів засновників (акціонерів), тобто забороняється використовувати для формування статутного капіталу кошти, отримані в кредит та під заставу, бюджетні кошти. Банки не можуть збільшувати свій статутний капітал за рахунок нерозподіленого прибутку та власного капіталу, а також залучати кошти до статутного капіталу з метою покриття збитків.

Чинне законодавство істотно обмежує можливості засновників та акціонерів щодо їхнього володіння певними частками статутного фонду банку. Так, частка будь-кого з акціонерів не може перевищувати 35 % статутного капіталу. Один акціонер банку (крім іноземного) може прямо або опосередковано володіти акціями (частками) цього банку в межах 35 % його статутного капіталу. В даному разі під опосередкованою розуміють участь акціонера у статутному капіталі банку, якщо він має частку в статутному капіталі іншого акціонера цього ж банку, яка становить 10 % і більше.

Внески засновників, акціонерів до статутного капіталу комерційного банку здійснюються тільки грошовими коштами в національній та вільно конвертованій іноземній валюті (для нерезидентів України).

Для формування статутного фонду в регіональному управлінні НБУ за місцем знаходження комерційного банку відкривається тимчасовий рахунок, на який кожний засновник (учасник) вносить визначену установчими документами частку статутного капіталу. До подання НБУ пакета документів для реєстрації комерційного банку на тимчасовому рахунку повинна бути зібрана сума коштів, не менша ніж 30 % розміру статутного фонду, визначеного установчим договором.

Необхідною умовою реєстрації комерційного банку є перевірка незалежною аудиторською організацією, що має ліцензію Аудиторської палати України, фінансового стану та платоспроможності засновників, акціонерів банку, частка яких в загальному оголошеному статутному капіталі не менше 5 %, для надання аудиторського висновку щодо наявності у них вільних власних коштів у розмірі, який забезпечує виконання їхніх зобов'язань з формування статутного капіталу банку і достовірності даних бухгалтерської та фінансової звітності.

У двотижневий термін після аудиторської перевірки фінансового стану засновників орган управління банку подає для реєстрації до регіонального управління НБУ за місцем створення банку такі документи:

1) заяву про реєстрацію банку за підписом уповноваженої особи, яка призначена відповідальною за реєстрацію банку установчими зборами;

2) установчий договір, підписаний засновниками банку та завірений їхніми печатками (підписи фізичних осіб завіряються нотаріально);

3) статут банку, затверджений установчими зборами і підписаний уповноваженою особою;

4) протокол установчих зборів, підписаний головою та секретарем зборів;

5) економічне обґрунтування із зазначенням мети створення банку, в тому числі розрахункові балансовий звіт і звіт про прибутки та збитки комерційного банку наприкінці першого року його діяльності;

6) висновок аудиторської організації про фінансовий стан та платоспроможність засновників із часткою в статутному капіталі не менше 5 %. Фізичні особи подають довідки органів Державної податкової адміністрації України про наявність доходів, достатніх для внесення коштів, визначених в установчих документах банку, якщо їх розмір перевищує 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлених на день сплати коштів;

7) бухгалтерську і фінансову звітність учасників банку на перше число місяця, в який здійснюється внесок до статутного капіталу банку, незалежно від розміру їхньої частки в статутному капіталі;

8) документи про наявність професійно придатних перших керівників банку (голови правління та головного бухгалтера), кандидатури яких відповідають таким вимогам: наявність вищої фінансово-економічної або юридичної освіти — для голови правління, а також вищої економічної або бухгалтерської освіти — для головного бухгалтера; стаж роботи у фінансово-банківських установах за відповідним фахом не менше 5 років, у тому числі на керівних посадах — не менше 3 років; відсутність письмово підтверджених зауважень та фактів порушення чинного законодавства, нормативних актів НБУ і внутрішніх документів банку за час роботи в банківських установах.

На керівні посади комерційних банків не можуть бути призначені особи:

— які не виконали зобов'язань із сплати боргу щодо будь якого банку або іншої юридичної чи фізичної особи;

— незаконні дії яких у минулому спричинили банкрутство банку або іншої юридичної особи;

— які перебувають у родинних зв'язках з членами Ради банку;

— які притягувались до кримінальної відповідальності або були звільнені за вимогою НБУ.

Регіональне управління НБУ у двотижневий термін з моменту отримання від банку повного пакета документів зобов'язане підготувати висновок щодо дотримання комерційним банком діючих умов створення та реєстрації, а також відповідності поданих документів існуючим вимогам. Висновок регіонального управління НБУ повинен містити підтвердження сплати кожним засновником, акціонером (учасником) своєї частки в статутному капіталі банку за рахунок власних коштів.

Реєстрація комерційного банку здійснюється НБУ у місячний термін з моменту одержання заяви, всіх необхідних документів та висновку регіонального управління НБУ. У разі перевищення НБУ терміну, зазначеного для реєстрації, він сплачує засновникам комерційного банку штраф у розмірі 0,01 % оголошеного статутного фонду банку за кожний день затримки.

Рішення НБУ про реєстрацію комерційного банку доводиться до відома Спостережної ради банку і регіонального управління НБУ за місцем розташування банку у вигляді листа за підписом заступника голови Правління НБУ з доданням статуту зареєстрованого банку, титульний аркуш якого завірено печаткою НБУ і підписом заступника голови Правління.

Водночас в окремих випадках НБУ може відмовити комерційному банку в реєстрації. Підставою для відмови можуть бути:

— порушення порядку створення банку;

— невідповідність статуту банку та інших установчих документів законодавству України;

— незадовільний фінансовий стан засновників, акціонерів (учасників), що загрожуватиме інтересам кредиторів банку;

— професійна непридатність керівництва банку;

— відсутність угоди про надання банку приміщення, придатного для розташування в ньому банківської установи.