Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Склад бджолиної сім'ї

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Бджолина сім'я складається з матки, робочих бджіл і трутнів. Вони являють собою цілісну біологічну одиницю, що здатна забезпечити розмноження, створювати необхідні умови життєдіяльності в своєму гнізді, збирати корм, захищатись від ворогів і проявляти стійкість щодо захворювань. Кожен з її членів самостійно існувати не може. В складі сім'ї бджолина матка живе 2—3, а іноді й 5 років. Робочі бджоли влітку під час високої активності живуть 45—60 днів, в осінньо-зимовий період — близько 8 міс. Трутні — тимчасові члени сім'ї, виведення яких щороку починається в середині весни і закінчується після літнього медозбору. Зміна робочих бджіл відбувається інтенсивно. Протягом року склад їх поновлюється кілька разів, що пояснюється високою плодючістю матки, яка відкладає 1,5—2 тис. яєць за добу. В період активної життєдіяльності в сім'ї щоденно виводяться молоді бджоли. Весною та в першій половині літа переважає народження, а потім — відмирання бджіл. Ось чому до липня спостерігається ріст сім'ї, у якій налічується 50—70 тис. робочих бджіл і кілька сотень, а іноді й тисяч трутнів. На зиму залишається близько 25 тис. робочих бджіл і матка. Наприкінці літа сім'я не тільки припиняє виводити трутнів, а й виганяє їх з гнізда.

Завдяки інтенсивному відтворенню така складна біологічна одиниця спроможна постійно виконувати різноманітні функції, має високу життєздатність і може забезпечити практично необмежену тривалість свого існування без впливу негативних факторів (голод, захворювання, стихійне лихо).

Найбільш життєздатні і вигідні в господарському відношенні сильні сім'ї. Наприклад, весною в них бджоли обсиджують понад 9 стандартних стільників. Тривалість життя довша, фізіологічне навантаження на робочих особин у сильних сім'ях менше, а продуктивність вища, ніж у слабких. Вони більше запилюють квіток і збирають меду. Взимку витрати корму на обігрівання гнізда з розрахунку на одиницю живої маси сильних сімей нижчі.

bigmir)net TOP 100