Реклама на сайте Связаться с нами
Давня українська література

Драма XVIII ст. (після Ф. Прокоповича)

Реферат

На главную
Давня українська література

Виступ Феофана Прокоповича як реформатора літературного процесу руйнував заскорузлість і сліпе наслідування, яке панувало в тогочасному українському письменстві, зокрема драматургії. Однак на Україні і далі продовжувала розвиватись схоластична драма. Лише деякі автори наслідували окремі аспекти вчення Прокоповича про драматичне мистецтво. Певного його впливу зазнала драма Лаврентія Горки «Іосиф Патріарха» (1708).

Як і драма «Владимир» Ф. Прокоповича, твір Лаврентія Горки ділиться на п'ять актів, після кожного акту виступає хор. Своїм змістом драма нагадує поєднання міракля з мораліте.

Шкільна поетика не рекомендувала драматургам розвивати в п'єсах психологічні мотиви і розробляти теми кохання. Прокопович же не тільки теоретично обгрунтував потребу розкриття психології драматичного героя, а й реалізував свої твердження в драмі «Владимир». Його настанови наслідує і Лаврентій Горка. В його п'єсі «Іосиф Патріарха» вперше в українській драматургії зображено кохання.

В основі сюжету лежить опрацьоване Горкою біблійне оповідання про залицяння дружини єгипетського аристократа до Йосифа.

Л. Горка змальовує зародження і розвиток пристрастей у дружини Пентефрія. Аристократку зображено жінкою вередливою, зледащілою та лукавою. Про її любовний авантюризм розповідається в монолозі Тайновидця, оскільки драматург не вважав за можливе відтворювати на сцені саме кохання. Але наприкінці драми дружина Пентефрія сама розповідає про кохання до Йосифа. Проте Йосиф долає спокусу, і вона задумує його погубити.

Введення драматургом у п'єсу психологічного моменту, зображення кохання героїв значною мірою сприяло появі в драмі й інших художніх засобів, які не трапляються у попередніх українських драмах. Таким, зокрема, є мотив сну. Фараон, цар єгипетський, розповідає своїм придворним, що бачив дивний сон. Однак розгадати його сон не може ніхто з мудреців, зібраних з усього Єгипту. Один із виночерпіїв говорить фараону, що йому довелось сидіти у в'язниці з одним чоловіком на ймення Йосиф, який вміє правдиво і надзвичайно майстерно розгадувати сни. За велінням Фараона приводять Йосифа, і він тлумачить сон. Фараон щедро нагороджує Йосифа.