Реклама на сайте Связаться с нами
Шкільні твори з української літератури

Зображення моральної вищості трудівників
над зарозумілими панами

8 клас

На главную
Шкільні твори з української літератури
Шкільні твори з української літератури 8 клас

Тема безперечної вищості простого люду, переваги народної моралі над панською розкрита у творчості багатьох українських письменників-демократів. Розмірковує над нею і С. Руданський.

Гостро і дотепно викриває письменник звироднілість і брутальність купців у співомовці «Добре торгувались». За допомогою контрасту автор протиставляє почуття власної гідності чумака і дурість та грубість купців, що висміюють працьовиту людину з народу.

Про перевагу народної моралі над панською говорить С. Руданськіяй і у вірші «Наука». В основу композиції твору автор поклав антитезу — повчання матері та наука батька під час проводів сина «у світ». Обидва хочуть дитині добра, але бачать його по-різному. Мати мріє, щоб син жив легко і багато, порівнявся з панами та розпрощався з нужденним життям і важкою працею на полі батьків. Заради цього вона вмовляє сина прислужувати панам:

Ти склони себе,
Як билиночку,
...Простягни себе,
Як рядниночку.

Зовсім інша наука батька. Він впевнений, що людина народжується для праці. А ледарів та тих, хто використовує працю інших, називає трутнями. Забороняючи синові вклонятися їм, батько, виряджаючи дитину «у світ на оглядини», наказує:

Ти усе пізнай...
Тоді з світом ти
Порівняєшся,
В добрі-розумі
Закупаєшся.

На мою думку, тільки чесно виконуючи свою працю, приносячи користь іншим, людина проживає свій вік недаремно. У цьому полягає перевага народної моралі над панською.