Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з банківської справи

Операції банків з готівковими коштами

Реферат

На главную
Реферати з банківської справи

Вечірня прибуткова каса — каса, яка приймає готівкові кошти від клієнтів після закінчення операційного дня.

Кошти, що надходять до вечірніх кас, повинні бути зараховані на рахунки клієнтів наступного дня.

Касові обороти банків на період, що прогнозується, визначають на підставі аналізу фактичних даних щодо находжень та видачі готівки за минулий час з тим, щоб забезпечити максимальне залучення до кас банків готівкових коштів і економію у витраченні готівки підприємствами.

Прогнозування касових оборотів здійснюється на регіональному рівні обласними управліннями НБУ на підставі показників економічного і соціального розвитку регіону з урахуванням основних напрямів державної грошово-кредитної політики. Для обґрунтування прогнозних розрахунків обласні управління НБУ щоквартально аналізують стан готівкового обігу в регіоні за такими показниками:

— структура обігу і тенденції зміни;

— джерела надходжень готівки в каси банків та напрями надання її з банків;

— швидкість повернення готівки в каси банків;

— зміни в тенденціях економічного розвитку в регіоні;

— динаміка індексу споживчих цін;

— рівень інкасації готівкової виручки у сфері споживчого ринку;

— зміни в напрямах використання грошових доходів населення та джерел їх формування.

Прогнозування касових оборотів здійснюють за відповідними джерелами надходжень і напрямами надання готівкових коштів.

Обласні управління НБУ для складання прогнозів касових оборотів одержують від республіканських та обласних органів виконавчої влади такі звітні та прогнозні матеріали:

— розрахунки роздрібного товарообігу і дані про обсяги продажу товарів за безготівковим розрахунком;

— розрахунки доходів за окремими видами платних послуг населенню;

— розрахунки про надходження страхових платежів і виплати страхових відшкодувань;

— фонд оплати праці;

— дані про обсяги реалізації послуг зв'язку населенню, прогнозні розрахунки реалізації друкованих видань за попередньо сплаченою передплатою, а також дані про очікувані у кварталі надходження передплати готівкою;

— дані про витрати на виплату пенсій і матеріальних допомог.

Комерційні банки для визначення потреб у готівкових коштах у разі необхідності можуть використовувати методику прогнозування розрахунків за наведеними вище показниками, що застосовується обласними управліннями НБУ.

Обласні управління НБУ здійснюють прогнози касових оборотів на майбутній квартал з розподілом за місяцями з урахуванням:

— кількості днів кожного місяця;

— можливих змін за місяцями обсягу роздрібного товарообігу, фонду оплати праці, обсягу закупівлі продукції й продуктів її переробки (залежно від сезонності роботи окремих галузей промисловості, сільського господарства);

— термінів сплати населенням податків, зборів та інших платежів, часу масових відпусток робітників і службовців.

Обласні управління НБУ підготовлені ними прогнози касових оборотів надсилають НБУ електронними засобами зв'язку за 10 робочих днів до початку кварталу. У свою чергу Департамент готівково-грошового обігу НБУ складає квартальні прогнози касових оборотів із щомісячним розподілом загалом по країні, Автономній Республіці Крим та областях.

Відповідно до чинного порядку ведення касових операцій в Україні усі підприємства, незалежно від форм власності, зобов'язані зберігати свої кошти в установах банків. Водночас для забезпечення поточних потреб у готівкових коштах підприємства можуть тримати певну суму готівкових грошей у власній касі в межах встановленого ліміту залишку готівки в касі.

Цей залишок встановлюється для кожного підприємства комерційними банками за місцем відкриття поточного рахунка щорічно протягом першого кварталу кожного року, з урахуванням режиму і специфіки роботи підприємства, його віддаленості від установи банку, обсягу касових оборотів, встановлених термінів і порядку здавання до банку касової виручки. Наприклад, для підприємств торгівлі та сфери обслуговування населення, які мають постійну готівкову виручку із терміном здавання її в банк щоденно наприкінці робочого дня (за наявності у банку вечірньої каси), ліміт залишку готівки встановлюється в розмірах, необхідних для забезпечення нормальної роботи ранком наступного дня. Для таких самих підприємств, але з терміном здавання виручки наступного дня, ліміт буде встановлено в межах середньоденної виручки.

Ліміт залишку готівки в касі не встановлюють селянським (фермерським) господарствам, які займаються виключно виробництвом, переробкою і реалізацією сільгосппродукції, та індивідуальним підприємцям. Також не встановлюють ліміт розташованим на території України іноземним дипломатичним, консульським, торговельним та іншим офіційним представництвам, міжнародним організаціям та їх філіям, що користуються імунітетом і дипломатичними привілеями, а також тим представництвам інших іноземних організацій і фірм, які не займаються підприємницькою діяльністю.

Для новостворених підприємств, які здійснюють операції з готівкою, ліміти залишку її в касі мають встановлюватись на перший місяць їх роботи обслуговуючими банками у п'ятиденний термін після відкриття поточного рахунка, відповідно до поданих розрахунків. Зазначені ліміти уточнюються цими підприємствами за фактичними показниками своєї діяльності за місяць з подальшим їх перезатвердженням (у десятиденний термін після завершення першого місяця роботи підприємства) у встановленому порядку банківськими установами на підставі відповідних заявок-розрахунків, що обов'язково мають подаватися цими підприємствами банкам.