Реклама на сайте Связаться с нами
Давня українська література

Феофан Прокопович. Життєвий і творчий шлях

Реферат

На главную
Давня українська література

Феофан Прокопович — один із найвидатніших державних і культурних діячів першої третини XVIII ст.

Народився Прокопович 1681 року в сім'ї дрібного торговця в Києві, його світське ім'я було Єлеазар.

Батько його помер рано, і він виховується у свого дядька Феофана Прокоповича, який у цей час був намісником Київського братського монастиря і ректором Києво-Могилянської академії. Але дядько незабаром помер, і молодого Єлеазара бере під опіку один киянин. Навчаючись у Київській академії, Прокопович виявив великі здібності. Закінчивши академію, прийнявши уніатство, він продовжує навчання в польській уніатській школі і після закінчення її стає вчителем. Та невдовзі після цього він постригся в ченці і поїхав до Рима вчитися в заснованій католиками для греків і слов'ян колегії св. Афанасія. Завоювавши авторитет своїми здібностями, Прокопович мав змогу користуватися всіма книгами бібліотеки у Ватікані і навіть одержував приватні уроки від ректора колегії, який намагався загітувати його до вступу в єзуїтський орден.

Але Прокопович не тільки не піддався наступові єзуїтів і не пройнявся «папежским духом», а навпаки, на все життя проникся зненавистю до католицизму, як і до всіх інших виявів мракобісся і бузувірства. Скориставшись умовами, Прокопович зайнявся глибоким вивченням не лише патристики, а насамперед класичної античної філософії, історії та літератури, він виявив також глибокий інтерес і до творів мистецтва (архітектури, скульптури, живопису) грецьких і римських авторів як давнього, так і нового часу, до природничих наук, особливо до математики.

Повернувшись до Києва, він перейшов у православ'я і постригся в чернецтво під ім'ям Феофана.

Спілкуючись з видатними іноземними вченими під час перебування в Італії, Прокопович знайомиться з передовими ідеями Відродження і Реформації. У 1704 р. починає викладати в Києво-Могилянській академії, спочатку поетику, потім риторику та філософію. Через деякий час його призначають ректором академії і на цій посаді він перебуває до 1716 р. — до переїзду в Петербург.