Реклама на сайте Связаться с нами
Давня українська література

Феофан Прокопович. Поетична творчість

Реферат

На главную
Давня українська література

У 1711 р. на запрошення Петра І Ф. Прокопович прибув до табору російських та українських військ, що воювали з султанською Туреччиною на річці Прут. Крім проповіді, виголошеної 27 червня 1711 р. на честь Полтавської перемоги, Прокопович написав ліричну поезію «За Могилою Рябою», що є найранішою спробою тонізації силабічного вірша.

Будучи одним із передових діячів першої половини XVIII ст., Ф. Прокопович не лише стояв на чолі проповідників свого часу, а й був душею невеликого гуртка осіб («ученой дружины»), що запроваджували нові філософські, літературні та освітні принципи і прокладали їм нові шляхи.

За словами Г. В. Плеханова, «Прокопович, вместе со всей «ученой дружиной» стремился вперед, хотел распространить просвещение». Близькими друзями Феофана були історик В. Н. Татищев і молодий поет-сатирик А. Кантемір.

Щиро і приязно зустрів Ф. Прокопович першу сатиру Кантеміра «К уму своєму» («На хулящих ученіе», 1729), привітавши молодий талант віршами:

Не знаю, кто ты, пророче рогатый,
Знаю, коликой достоин ты славы.
Да почто-ж было имя укрывати?
Знать тебе страшны сильных глупцов нравы.
Плюнь на их грозы, ты блажен три краты.
Благо, что бог дал ум тебе здравый.

Високо оцінюючи ідейний зміст сатири, Прокопович пише:

...разрушай всяк обычай злонравный,
Желая доброй в людях перемены.
Кой плод ученый не един искусит,
А дураков злость язык свой прикусит.

Із вдячністю до Феофана за його поради звертається Кантемір у своїй 3-й сатирі:

Устами ты обязал меня и рукою,
Дал хвалу мне свыше меры, Заступил не мало.

Після смерті Петра І Феофан Прокопович зазнав переслідувань з боку противників петровської політики. На нього посипались доноси представників реакційного духівництва М. Родишевського і Г. Дашкова та інших, які виступили із запереченням всіх релігійних реформ і нововведень, запропонованих Ф. Прокоповичем.

Про цей важкий період в житті Прокоповича поет написав вірш — послання Кантеміру «Плачет пастушок в долгом ненастьи» (1730), в якому подає в алегоричному образі «ненастья» своє «многобедно» щастя, благаючи приходу веселого, сонячного дня:

Коли дождусь я весела ведра
И дней красных,
Коли явится милость прещедра
Небес ясных?
Ни с каких сторон света не видно
Все ненастье.
Нет и надежды. О много-бедно,
Мое счастье.

Далі поет пише, що «прошел день пятый, а вод дождевных нет отмены». Тут Ф. Прокопович має на увазі п'ятий рік після смерті Петра І (початок 1730 p.); п'ять років, — говорить поет, — «Нет же и конца воплей плачевных и кручины».

А. Кантемір пише втішну відповідь Феофану, повністю солідаризуючись із своїм старшим другом і учителем-наставником:

На горах наших, Пимине славный
Сединами!
Ни свирелью тебе кто равный,
Ни стадами...

Феофан Прокопович написав також ряд панегіричних віршів, присвячених, зокрема, імператриці Анні Іоанівні, наприклад «На день 25-го февраля» (1730 года), «Прочь уступай, прочь («Стихи на приезд государыни во Владыкино» до Феофана)» та ін. Останній вірш вигідно відрізняється тонізацією порівняно з традиційними схоластичними силабами.

У 1734 р. Феофан пише вірш «О Станиславе Лещинском, дважды от короны польской отверженном», у якому висміює бундючного претендента на польський королівський престол. Використавши події з історії Риму про «Юпітера зупинятеля» («Jupiter Stator»), який, зваживши на молитву Ромула, зупинив, мовляв, римлян під час війни з сабінянами, — Феофан обігрує ім'я Станіслав стосовно до його долі:

Что слава Станислава богом своим славит
Станислав бо в имени будто славу ставит.
Сама она не в одном показала деле,
В какой-то Станислава ставит силе.

Живучи в Москві і Санкт-Петербурзі, Ф. Прокопович весь час підтримує зв'язок з Україною, відгукується на тогочасне життя, соціальні та політичні події початку XVIII ст. на Україні.

Для оцінки великої прогресивної ролі громадсько-політичної діяльності Феофана Прокоповича слід вказати також на його вірш латинською мовою, у якому молодий Прокопович виступив проти папського мракобісся, проти папсько-католицького інквізиційного суду над Галілеєм. Вірш не призначався для друку. У ньому Феофан висловив свої передові наукові погляди на всесвіт, виступивши проти реакційної церковщини. Прокопович написав гострий політичний памфлет на папу римського, на церковників-реакціонерів через 60—70 років після суду над Галілеєм (Г. Галілея судили в 1633 p.). Але твір звучав актуально і в період написання (початок XVIII ст.), і в пізніші часи. Прокопович пише:

«Зачем, о нечестивый папа, мучишь ты деятельного служителя природы? О, жестокий тиран! чем заслужил этот старец такое гонение? Папа, ты сумасшествуешь!.. Его (Галилея) земля — истинная, а твоя — ложная... О варварская тупость, глубочайшие подонки слепого мира! Тебе ли судить о светлых мыслях Галилея? Тебе ли обвинять в преступлениях проницательность ума, зоркого, как рысь? Должно быть, дрянной крот видит лучше рыси».