Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Державний борг і його обслуговування в Україні

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Існування державного боргу на сьогодні є об'єктивно обумовленим явищем для країн з ринковою економікою. В період трансформації економіки питання державного боргу є актуальними і для України. Кожна держава, бажаючи найефективніше використати свої фінансові ресурси, активізувати підприємницьку діяльність, намагається залучити додатковий капітал, що є передумовою виникнення державного боргу. Невміння держави жити на власні кошти є основною причиною виникнення, а невміння використовувати залучені фінансові ресурси — зростання державного боргу. Для України ця проблема є на сьогодні найбільш суттєвою та гострою. Дефіцит державного бюджету протягом 1992—1999 років, а також неефективне використання залучених державою позик призвели до значного зростання державного боргу України.

Загальний обсяг державного внутрішнього боргу на 31.12.2003 року за прогнозними розрахунками складе 19,3 млрд. грн. Його зростання порівняно з 1998 роком становить понад 70 відсотків. Зовнішня заборгованість держави передбачається на 31.12.2003 року в сумі 8,1 млрд. доларів США. Порівняно з 1998 роком вона зросла на 20,1 відсотка.

Використання як внутрішніх так і зовнішніх запозичень до 1999 року здійснювалось для покриття дефіциту державного бюджету.

Починаючи з 1995 року одним із джерел фінансування дефіциту державного бюджету став ринок державних цінних паперів. Міністерство фінансів, НБУ використовували ринок ОВДП одночасно для покриття попередньої заборгованості держави, а через залучення коштів нерезидентів — для підтримки стабільності гривні з подальшим зниженням норми процента та стабілізації грошово-кредитної системи. Періодичне використання залучених коштів для валютних інтервенцій дозволяло протягом 1996—1997 років утримувати відносно стабільний курс гривні, який коливався в межах 1,763—1,899 грн./дол. США. Відносна стабільність гривні дозволила залучити значний капітал іноземних інвесторів у вигляді заборгованості за облігаціями ОВДП. Так, обсяг облігацій (за їх номінальною вартістю), що перебували у власності нерезидентів на кінець липня 1997 року, становив 52% всіх розміщених ОВДП. Серпнева 1997 року фінансова криза поклала початок виходу нерезидентів з ринку державних цінних паперів України. Міністерство фінансів за допомогою реструктуризації ринку ОВДП, а також створення спеціальних пільгових умов намагалось втримати нерезидентів на фондовому ринку України. В цей період НБУ намагався стримати девальвацію гривні за рахунок продажу валютних резервів на МБВБ.