Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Призначення і роль бюджету

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Призначення бюджету в державі виявляється через систему фінансових відносин, структура яких така:

— між державою і підприємницькими структурами в процесі мобілізації доходів, накопичень і фінансування з бюджету;

— між державою і населенням у процесі розподілу й перерозподілу валового внутрішнього продукту;

— між ланками бюджетної системи при бюджетному регулюванні.

Дослідження і аналіз структури зазначених відносин дають можливість зрозуміти економічний зміст бюджету, глибше виявити його роль у розподільчих процесах та економіці держави в цілому. На цих засадах формується і проводиться цілеспрямована бюджетна політика. Посилення ролі бюджету у формуванні та використанні фінансових ресурсів завжди пов'язано з удосконаленням системи економічних відносин. Вони є основою дослідження призначення і ролі бюджету.

Роль валового внутрішнього продукту на всіх стадіях від створення до споживання визначається за допомогою грошових фондів. Тому залежно від того, як відбувається процес мобілізації та використання бюджетних коштів, як це впливає в кінцевому підсумку на формування фондів споживання і нагромадження, визначається роль бюджету в економіці.

Бюджет завжди був важливим інструментом впливу на розвиток економіки і соціальної сфери. За його допомогою держава, здійснюючи розподіл і перерозподіл валового внутрішнього продукту, могла змінювати структуру виробництва, впливати на результати господарювання, здійснювати соціальні перетворення.

В умовах переходу до ринку бюджет не втрачає своєї ролі, він є основним інструментом регулювання соціально-економічних процесів. Надходження до бюджету прямо залежать від стану виробництва. У свою чергу, можливість утримувати соціальну сферу, забезпечувати соціальні гарантії населенню залежить від стану надходжень до бюджету. Формування дохідної та видаткової частин бюджету пов'язано з основними макропоказниками економічного і соціального розвитку держави на відповідний рік.

У 1992—2002 роках при зростанні номінального ВВП відбувалося значне падіння реального ВВП, що суттєво звузило базу оподаткування і, відповідно, обсяг надходжень до бюджету. Реальний ВВП в Україні за вказаний період скоротився в 2,6 разу. В результаті реальні доходи бюджету скоротилися в 2,5 разу.

У 1992 році частка доходів зведеного бюджету України у ВВП (без доходів Пенсійного фонду) становила 24,4 відсотка. В 1993 році цей показник підвищується до 33,5 відсотка, а в 1994 році — до 35,6 відсотка. У 1995 році він знижується до 30,3 відсотка, в 1996 році — до 28,2 відсотка, в 1997 році дещо підвищується — до 30,4 відсотка, а в 1998—2002 роках знову знижується — відповідно до 27,4 і 27,5 відсотка.