ГІПНОЗ. Річ, як знаємо, дуже таємнича й дуже ще не досліджена... Чудеса професорів-невропатологів не один раз примушували волосся дратися догори й очі широко розплющуватися... Все це таке незрозуміле, таке «потойбічне», таке дивовижне... І хто міг подумати, що десь у невеличкому селі за п’ятнадцять верстов од залізничної станції живе людина, що нагонить страху і чоловікам, і жінкам, і малим дітям своєю таємничою, ніким і нічим не з’ясованою силою, своїм отим страшним «зглазом»... Чудернацькі діла твої, господи! От іде вона, тая людина страшна, йде вулицею, ногами плутаючи, на ціпок спираючись, іде і кляне свою невістку, що витолочила в неї траву, що ніяк од неї вона не відбере півклуні, що їй присудила районна земельна комісія. Проста собі баба — подумаєте ви... От сидить перед вами людина, полу, очевидно, жіночого, у свитці, в полотняній спідниці, боса, з закутаною у велику сіру латану-перелатану хустку головою, і дивиться на вас вицвілим одним оком і розповідає, причитаючи, про життя своє безрадісне... Просто собі баба — подумаєте ви... Ні, граждане, то не проста собі баба, а то страшна баба, то «баба-коровниця», що вже сімдесят із гаком літ полохає сільське населення... То така баба, що зустрінете її — значить, обов’язково з вами лихо якесь трапиться... То така баба, що, як перейде вам дорогу, — краще вертайтесь, бо все одно нещастя буде... Отака баба... Прізвисько «коровниця» нічого спільного з її таємничою силою не має: то її чоловік колись барині корови пас... Таємнича баба... Йде баба-коровниця через майдан... І от ви бачите, як пастухи галопом летять, аж вітер шумить... — Куди ви, хлопці? — Оббігаємо, щоб баба-коровниця дороги не перейшла, бо телята молоко повисисають. — Обов’язково повисисають? — Об’язательно! І то вже так і знайте: повисисають. — Чого це, Йване Дем’яновичу, додому їдете? Вчора ж казали, що в ліс по дрова поїдете на цілий день. — Та оце ж і їхав, так баба-коровниця дорогу перейшла... Вернуся додому, бо все одно або гілляка приб'є, або перекинусь дорогою, або коні поносять... — Обов’язково? — Об’язательно! От ви смієтесь, а я на собі перевірив... По снопи поїхав... Перейшла вона мені дорогу... А, думаю, лиха тебе година бери: поїду... Поїхав... І що ж би ви гадали: перекинувся... Перекинувся і війя поламав... Отака вона... І хоч кого ви тут розпитайте про бабину силу, всі в один голос: «Таємнича баба! Чи око в неї таке, чи в іншому якомусь місці в неї та сила сидить, а що сидить, то сидить...» І не говоріть... І пішла демонстрація бабиної сили: і осі ламалися, і шворні лопалися, і обіддя розпадалися, і війя перебивалися, і коні носили, і воли дрочилися, і телята висисали, і... і... і... Безліч прикладів... Сили в тої баби невичерпані родовища. І скерована вона виключно на шкоду людові православному... Сила в неї, хоч що ви там говорите, од чорта! Не інакше!
* * *
Я — скептик. Я не вірив і посміхався собі, коли мені розповідали про страшну силу в баби-коровниці. А воно правду люди кажуть: не смійся... ніколи не смійся... Не збрехали люди. Довелося мені поїхати на пошту... Їдемо... От Андрій Васильович і каже: — Чорти бабу-коровницю пруть! — Буде щось? — Буде... Так і вийшло. Заїхали ми в Пісках до сільськогосподарського кооперативу ковбаси купити... Важить нам прикажчик ковбасу... Тільки ото одрізав, а вона з-під ножа — плюсь! — і в мед! І їли ми солодку ковбасу... А ковбаса з медом — не булка з медом: самі знаєте... Я й кажу: — Чи не баба-коровниця? — Вона! Добре хоч не в дьоготьі Могла б і в дьоготь плюснуть... Отака баба...
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Гіпнотична баба... Гіпнотизує оддалеки й руками над вами не вимахує... І гіпнотизує... А ми їй віримо! Отакі ми! |