Коли отак, було, глянете на наше село, розведете руками: Ну, самий тобі «жінвідділ»... Дивіться: он Сторчиха за ворітьми когось кляне. Кого? Спитайте її, вона й сама не знає... То вже в неї така професія... Прокидається з «трясцею» й лягає з «сто чортів»... Он кума Тетяна репіжить Миколку за те, що шапку «стерво собаче» загубив. Он Наталка Василину деркачем виховує: — Слухайся, сукина дочко, матері! Слухайся! Он Домаха... Он Параска... Он Устя... Он Горпина... Он... он... он... Ні, краще перечитайте святці: там вони всі є... Це ж тільки на вулиці. А ще ж по городах, по хлівах, по садках, по клунях... Дід Глушко, так той просто сказав: — Баби тії в нас, ну, як жука-кузьки! За проводиря тут у нас править Уляна. Вона головний організатор, проводник і радник. Засідання «жінвідділу» по неділях удень на тих самих колодках, де ввечері працює «клуб»... Порядок денний? Ех, голуб’ята мої! Коли б ви там у столиці могли за якихось чотири-п’ять годин вирішити стільки справ, скільки наш «жінвідділ» вирішує, я з почуттям щонайдужчого до вас подиву офірував би вам чудесну сукувату грушеву палку, що нею я по лісу гадюк смалю! Починається (не так, як у вас!) з «біжучих» справ! — ...А чи водили свою Муру до бугая? — ...І щось я, голубонько, помічаю, що в моєї молока меншає! Коли б, господи, не відьма! — ...І не говоріть, матінко, цур йому, пек! На тім тижні в Свинарному входить Чопиха, так уже стемніло, в хлів... А воно з-під корови тільки шусь! — ...А чули в Сторчихи — донька? Я їй казала: «За своїми, шеймо, дивись!» А тепер ік Петру: «Нате, мамо, онука!» — ...А та! Щербата! «Чхать, каже, я на вас хочу!» Ач яка! Чоловік тільки з двору, так, мов той роплан, через тин у садок до Петрового Гната!.. «Чхать!..» Матері своїй у великодній очіпок чхни, сукина дочко!.. Далі йде найголовніша і найпекучіша справа. Справа виключно жіночої компетенції. Релігійна справа. Тут уже «дискусії» з високими нотами, з позами, з рухами, з руками в боки... Тут турнір баптистів, адвентистів і православних. Переважають адвентисти. «Православіє» мовчить. Коли яка й поткнеться: — А все-таки церква — так воно не те, що ваші читанки та співи під повіткою! — «Церква»?! «Під повіткою»?! Піп, мабуть, підморгує? (Місцеві «батюшечка» дуже слабкі щодо «адамових реберців» і мало не щотижня за ту слабкість платять власними святими ребрами...) Релігійні дискусії рідко коли кінчаються без «страждання» за «віру Христову». Найбільше мук святих зазнають очіпки...
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Як я вже зазначив, найбільший успіх мають баптисти. Хоч і таку поважну «релігію», як баптисти, іноді перемагає простісінька череп’яна ринка. Оришка вже зовсім була до баптистів пристала. Вже з місяць і на «казання» їхні ходила, й церкву забула, й лаятись перестала. І треба було їй позичити Христі свою череп’яну (ну, зовсім нову-новісіньку!) ринку. А та розбила! — Так така ти, сяка-така, свята та божа? Живою до бога лізеш! А ринку розхокала та тоді: «Сестрице, не лайся!» — «Не лайся»?! А купить мені таку ринку бог твій баптицький?! Очі під лоба закотила та вже й Варвара, думаєш, великомучениця?! Береш, страмнюча, ринку, не бий, голова б у тебе тріснула. І в першу неділю пішла до церкви. Ще й на часточку понесла... Грім серед ясного неба! У неділю сходка! Голова сільради заявляє: — Жінка має однакові права з чоловіком! Коли котрий битиме чи лаятиме, має право кожна вести його до розправи. Тут ми з ним знаємо, що зробити! Вибирайте делегаток! «Владики» всміхаються! — Варитиме, положим, моя, як і досі варила! А дід Глушко пихнув люлькою, сплюнув та: — Ото й мою в делегатки?! Та не буде діла!
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
А і в баби Глушихи, і в тої, що «варитиме, як і варила», десь далеко-далеко, аж-аж-аж ондечки, вогники блимнули... |