В одному районі по різних колгоспах та головували собі, три товариші-друзі. Один товариш на прізвище був Обіцяйло, другий товариш на прізвище був Заливайло, а третій товариш на прізвище був Окозамилювайло. Головують вони собі та й головують, та й догодовувалися вони аж до того часу, коли кінчився старий, 1953 рік і надходив новий, 1954 рік. Минулий, 1953 рік товариші-друзі і розпочали, і закінчили так, щоб на досягнутому не зупинятися. Ну, значить, на досягнутому вони не зупинялися та й надоїли від кожної фуражної корови літрів по 293 молока на рік, від свиноматки одержали по 0,43 (нуль цілих сорок три сотих) ділових поросят, на кожну курку-несучку позичили кожний по півдесятка яєць, щоб насмажити яєчні на зустріч Нового року. Вівці в них на зиму кудись усі «покотилися», так що вони хотіли були настригти вовни з чабанів, то чабани сказали: — Стрижіть із гирлиги. Стригти вовну з гирлиги товариші-друзі не наважилися, бо гирлига, як її стрижуть, по-перше, сильно дуже пручається, по-друге — вона кріпко замашна. Плану здачі вовни державі вони не виконали, хотіли були замінити на куделю, кинулися до куделі, а воно всі кужелі на полиці, всі дівчата на вулиці. Товариші-друзі не дуже засмутилися і на засіданнях правлінь колгоспів ухвалили:
ВИТЯГ З ПРОТОКОЛУ
Слухали: Про те, що всі кужелі на полиці, всі давчата на вулиці. Ухвалили: Нехай миші кужіль трублять, нехай хлопці дівчат люблять. Із кобил у них ожеребився тільки жеребець, привів звіздочолу гніденьку кобилку. Звіздочола кобилка, народившись, запитала: — Де це я? — У колгоспі «Диво». — А за голову хто? — Товариш Окозамилювайло! Звіздочола кобилка тихенько загігікала, засовала лівою задньою ніжкою й здохла. Зоотехнік сумно похитав головою та й каже: — Шкода, що здохла! А була б еліта! Окозамилювайло махнув рукою: — А навіщо нам дві Улити? Такого первака, як гонить наша Улита, ніде все дно не знайдеш! Не сумуй! Отак вони жили й працювали, товариші-друзі: Обіцяйло, Заливайло та Окозамилювайло.
* * *
Новий, 1954 рік вони вирішили зустріти разом. Як уже було сказано, на яєчню було на кожну несучку позичено по півдесятка яєць, закололи 1,29 (0,43x3) ділових поросят, так що після цієї операції у них вийшло на сто га орної землі по чверть ратиці свинини, наварили холодцю з постанов про зариблення ставків. В Улити капав первак. «А де ж хрону взяти?» — задумалися. Думали-думали, а потім Обіцяйло та Окозамилювайло і кажуть Заливайлові: — Запрягай-но, друже, жеребця та паняй до Федора Івановича Дубковецького! Як не запозичиш у нього досвіду, то позич хоч хрону! Так і зробили! Новорічний стіл вийшов на славу! — Не завадило б запросити на зустріч Нового року і районне керівництво! — вирішили. Подзвонили до району. Грізний голос із району відповів: — Побожеволіли?! Ніяких особистих знайомств! Тільки за ділові якості вас підтримуємо! Не розумієте, чи що?! Сиділи за столом Обіцяйло, Заливайло та Окозамилювайло в оточенні найближчих своїх помічників. Сиділи, будькалися, плямкали... «Чим у новому році артільне господарство порадуємо?» — думали. Та й надумали. Обіцяйло пообіцяв винайти автопопруги для корів, щоб сама корова без сторонньої допомоги брала себе на попруги і взимку не падала. Заливайло заливав про те, що він уже закінчив досліди з цукровими лопухами, що їх не треба ні сіяти, ні шарувати, ні проривати, вони самі собі ростуть, а ти тільки коси та на цукрозавод вози! Як казав Заливайло, він має вже проекта самохідних лопухів. Самі ростуть, самі й на цукрозавод своєю ходою транспортуються! Тоді тільки стій та батіжком поцьвохкуй! Окозамилювайло придумав, що все робитиметься без мила, самим туманом. Дешевше і не так видно. Всі кричали «ур-р-ра!», «слава!» та «будьмо!».
* * *
Зустріли Новий рік... Надходили звітно-виборні збори. У районного керівництва запитували: — Ну, як там ваші знамениті товариші-друзі Обіцяйло, Заливайло та Окозамилювайло? — Нічого! Вони у нас думають! — відповідало районне керівництво. — А ви що думаєте? — Та й ми думаємо, що б його для них придумати, як на вороних їх на виборах промчать... ...Колгоспники нетерпляче чекали на звітно-виборні збори! |