Реклама на сайте Связаться с нами
Твори українських письменників

Борис Олійник

Крило

На главную
Твори українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
Творчість Бориса Олійника
Стало швидко крило заживати.
І, коли відгуляла зима,
Якось вийшов цибато із хати,
Стрепенувся, злетів
і — нема...
Похилився хлоп'як біля ґанку.
Від зажури ще більше змалів...
Коли це вересневого ранку
Повен двір прибуло журавлів!

Вийшов з гурту у кедах цибато
І сказав хлоп'яку:
— не журись!
Щовесни прилітатиму, брате,
Бо крилом я до тебе приріс.
II
Отак вони й росли, як близнюки. Навчив журавлик хлопчика літати. Коли село хилилося до сну, Вони удвох виходили на луки, І журавель розповідав малому Про Африку, про Ніл і піраміди, Що вельми схожі на стоги тутешні, Про модно розфарбованих папуг, Які по-людськи вміють говорити. І ще про різні дива та дива, Що й перо журавки не опише! А потім над селом вони злітали, І зорі їм ховалися під крила, І так обом їм хороше було! Незчулись, як хлоп'як закінчив школу, І якось він надвечір у леваду Прийшов не сам. І журавель сказав їм: «Щаслива ти. Достойна в тебе пара. Я вас обох приймаю. І — люблю». О, як утрьох їм високо літалось! І так у світі хороше було!
III
А поруч жив сусіда-завидюх. Стояла в нього на два ґанки хата. Добра усякого — аж розпирало Суцільний мур. Лиш де-не-де у шпари Вужами витикалися антени. Дітей у нього не було. Зате Мав сад, задушений глухим парканом. (Той сад здаля минали солов'ї). Собаки не любили його, страх! Тому й ходив завжди з ціпком дебелим, А де ступав, — там не росла трава...
* * *
Якось опівночі петляв по луках: Щось крадене за пазухою ніс. Аж гульк — з туману виринула з'ява. То був журавлик. Він до чоловіка За звичкою довірливо ішов. (Бо думав же — людина)... Зеленим люто засвітились очі: «Ага, так ось хто вистежив мене?! То на ж тобі!» — ціпок зловісно свиснув. І тільки зойк злетів. І... обірвавсь.
* * *
Ішов по луках весело юнак На зустріч із своїм цибатим братом. Та зопалу об щось м'яке спіткнувся. Під ноги глянув — сполотнів, як місяць: Лежав долілиць мертвий журавель. Припав до нього і сахнувся дико, Коли у мертвім оці журавля, Як в дзеркалі, своє лице угледів, Що просто на очах старіло важко: Одна по одній зморшки проступали, Кришились зуби, западали щоки, — І він ставав столітнім, древнім дідом. А потім щось під серцем обірвалось, І сич зареготав, як потурнак: «Уже тобі ніколи не літати!» Повів незрячим поглядом. Нараз Опікся оком об ціпок терновий — І все до скрику зрозумів. Усе!