Реклама на сайте Связаться с нами
Твори українських письменників

Борис Олійник

Крило

На главную
Твори українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
Творчість Бориса Олійника
IV
Сусіда саме, приховавши кражу, Уже до сну збирався. Коли це Примарно тихо прочинились двері, І хтось нечутно перейшов поріг. Він придивився — і здерев'янів: Стояв юнак, сивіший від туману, З обличчям сірим, як сира земля, А з правого плеча звисало в нього Замість руки надламане крило. Повільно, ніби в напівзабутті, Він лівою господарю простяг Ціпок терновий... у крові по лікоть. «Не я! — завив господар, наче вовк, — Свят-свят, не я!!!» — він кинувсь до дверей І остовпів: як завше, на колоду Вони заперті наглухо були. Нікого. Тихо-тихо, як у ямі... Щовечора усі, як є, замки Перевіряв руками і зубами, Але щоразу, саме опівночі, На роковім дванадцятім ударі Незрима сила прохиляла двері, І на порозі виростав юнак З обличчям сірим, як сира земля, Сивіший від туману. А з плеча Замість правиці важко опадало Крило. Повільно, ніби в напівсні, Лівицею господарю підносив Ціпок терновий... у крові по лікоть... Щоночі дядько, як у пастці вовк, Метався, бився об замки пудові, Нікого не знаходячи. І врешті Зламався, як ціпок... у лікті.
V
Одного дня, обходячи людей, Поза хатами він прокравсь до суду І, захлинаючись, шептав: «Це я! Це я... убив. О, знову він іде По мене, той... з крилом замість руки! Сховайте... А як треба — посадіть. Та тільки ж не навсправжки, а для ока. Мо’, пересиджу, доки той ... забуде!»
* * *
Старий суддя замислено дививсь Кудись далеко, може, аж... за Ельбу. У нагородній планці ордени На піджачку пліч-о-пліч спочивали. Коли зарослий, вовкуватий дядько, Як злодій, скрадливо переступив Крутий поріг суворої кімнати, — Криваво засвітились ордени, Усі як є. А їх було дванадцять. Суддя дививсь повз дядька. Говорив, Мов сам до себе: «Бач, схотів чого: В тюрмі сховатись. Пересидіть кару... Не вийде, дядьку, Ти таке вчинив, Що і статті у кодексі немає, За котрою судили б ми тебе. Ти ж найсвятіше — небо, — дядьку, вбив. А це вже вище від людського суду. Хіба що совістю тебе скарать? Так і її ти вже давно продав Втридорога... із салом на базарі. Ото хіба іще зостався страх. То хай хоч страх тебе щодня вбиває: Він, слава Богу, не підступний нам!»
* * *
Потяглися журавлі вдалеч плавко, Доганяв їх листопад за селом. Тільки сивий чоловік тихо плакав, Юний... сивий чоловік німо плакав З перебитим у лікті крилом.