Дерусь на сани і опиняюся врівні з дідовим бовдуром. Чути навіть, як у ньому домовики товчуться: сажу трусять... А вітер — аж солому закачує. Та в спину мене, в спину. Хоч би не скинув. Бо вже колись був скидав. Як скіпку: тільки ф'ють — і об землю. А я впав і лежу. А бригадир побачив — це біля конюшні було — та як зарегоче. "Що ж з тебе, — каже, — за парубок, раз тебе вже й вітер подужає!" А мені дух забило, й не поворухнуся, і слова не вимовлю. Зате вже подивився на нього — як схотів... А вітер таки молодець: оце тільки-но зачеплю навильник, то він і скине, й скине. Удвох пораємося. Та ще оно домовики товчуться в бовдурі, сажею в мене шпуються і регочуть отак: гу-гу-гу... — Киш, анциболоти! — кричу. А півень на горі як заджеркотить, а горобці з-під стріхи як пурхонуть: подумали, що то я на них кишкаю! Вертайтеся, дурненькі, та спіть собі. А то так погребіться в соломі, там зернятка є. От і буде вам вечеря... А ви, бички, постійте, поремигайте собі. Померзнете — швидше додому доскочимо... Увіходжу в хату, а дід якраз чарки наливають. Став при порозі, зняв шапку. — Добривечір! — кажу і долоню туди, де вуса колись виростуть, приклав, щоб не помітили, як ласо я усміхаюся, бо на столі чого тільки й немає: і капуста, і кисіль, і груші солоні, і пелюстки в олії... — Таке як і моя доля не вмирала, — кажу веселенько. А молодиця на мене зирк-зирк. Почервоніла — страх. Видно ж, соромиться, що я їх з дідом на слизькому застав. Чого там соромитися, я під війну ще й не таке бачив! Та вже до молодиці: — Драстуйте, тітко! З новосіллям вас, чи як? А дід сміються, та чарку мені, та хліба шматочок з пелюстиною. — Пий, отроче, — мимрять, бо вже такі п'яні, що і язиком не володають, і чаркою мені в руки не попадуть: водять нею сюди-туди перед моїми очима, а я ж хочу вловити та й собі сюди-туди рукою воджу. Насилу впіймав! Випив. А вона, як полум'я, — так у скронях і загуло. Якби ж я хоч наїдений — а то натщесерце... — Пий ще! — наврипилися дід. — Пий та звиняй, що до столу не саджаємо, позаяк у нас сьогодні з Христею — тайна вечеря! Чув, що це таке? Тайна вечеря! Адже ж так я кажу, Христино? Чи чого ти щулися — ге? Чого привнила — ге?
— Так я співаю, отр-роче? Ану ж підсоби дідові! "А чом би й не помогти, — кажу собі. — Дід — хороші, горілка — добряча. Бички стоять. Трудодень заробив, вечеря оно, як на весіллі. Чом не посидіти в компанії та не потюгукати?.." — Стійте, діду! — кричу. — Ви не так. От як треба. — Та як почну високо-превисоко:
— Хет, анахтемський! — підскочили дід. — Оце так зачепив! Та й собі:
— Чуєш, Христе, — "знаю"! Ото — внімай! Зри! І да воздасця тобі сторицею... Ану, брат, налий нам ще по чарці... І собі — налий! — Ви б краще оно хлопця посадили, бо його вже розхитує, — тихо озвалася молодиця. — Нічого, — кажу, — я й постою, я ще в ріст іду, то не з-зава-дить... Давайте краще по чарці, бо я ж соломки вам не сяк-так накидав, а з натоптом! Ану, ке-лиш, розкошелюйтесь! — О, чула? — варнякають дід. — Наливай! — Так за те, що з натоптом! — гукаю. — Ні! Стій! — перебивають дід. — Христе, давай вип'ємо вдвох, щоб ізьмєни не було! Щоб ти мені — й-як по струні ходила! Пойняла? А я й собі: — Жона — да убоїться мужа! Хотів ще й рукою махнути, і махнув би був, так упав... ...Прокинувся аж біля села. Сніг під полозками рипить, витьохкує. Дроти гудуть, місяць прямо в очі мені світить. І бички біжать підтюпцем, парою хекають. Видно, холодно їм. А мені — байдуже. Лежу, як у колисці. В головах — місяць а біля ніг — мати... Плачуть... Чого це вони? Де вони взялися? Труть мені ноги, а я й не чую! Затерпли, чи що?.. — Мамо! О, щезли! І місяць зайшов... Чи то пак я заплющився? О, знову є місяць... І знову зайшов... Отак на бічку я й лежатиму аж додому. Укриюся бичачою парою — та й лежатиму... Додомцю ньо-ньо! Це ж село? Ні, то — скирти. А де ж село? Ну, годі. Треба спати... |