Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з бджільництва

Породи бджіл

Реферат

На главную
Реферати з бджільництва

Породою називають цілісну групу бджолиних сімей, які мають спільне походження і досить стійко передають потомству біологічні і господарсько корисні ознаки. У бджільництві нині є лише аборигенні породи, які сформувались в процесі еволюції і добре пристосовані до місцевих кліматичних та медозбірних умов. Дещо на їх формування вплинула масова народна селекція. Для визнання групи бджолиних сімей породою основною вимогою є велика кількість високопродуктивних сімей (не менше 20 тис.), наявність у її структурі 4—6 ліній і більше, розміщення суцільним масивом на певній території. В нашій країні у зв'язку з різними кліматичними і природними умовами склалось багато аборигенних порід бджіл, які є цінним генофондом бджільництва. На території колишнього СРСР офіційно визнані такі породи бджіл: середньоросійська, сіра гірська кавказька, жовта кавказька, карпатська і українська степова.

Середньоросійська порода бджіл поширена в середній і північній смузі європейської частини колишнього СРСР та в районах Сибіру. Бджоли цієї породи порівняно з іншими, яких розводять в нашій країні, найбільші. Так, маса одноденних бджіл 110 мг, довжина хоботка робочих бджіл 5,9—6,3 мм, ширина третього тергіта 5 мм, маса неплідної матки 190 мг, плідної 200—210 мг. У період найінтенсивнішого розвитку сім'ї матка відкладає 1500—2000 яєць за добу.

Середньоросійські бджоли добре пристосовані до суворих умов лісової зони. Вони добре переносять холодну тривалу зиму, малосприйнятливі до нозематозу і падевого токсикозу, найкраще використовують медозбір з липи, іван-чаю, малини, гречки тощо. Принесений нектар складають у верхній частині гнізда і надставках. У цих бджіл добре розвинені воскові залози та інстинкт будування стільників. Печатка меду «суха». При огляді гнізд ведуть себе агресивно, надто збудливі, збігають вниз і звисають гронами на нижньому бруску рамки, перебігають з освітленої частини рамки на затемнену. Погано захищають гніздо від бджіл-злодійок. Гніздо прополісують посередньо. Вони рійливі: в окремі роки в ройовий стан приходить до 90 % усіх бджолиних сімей пасіки. При роїнні закладають 25—30 маточників. З ройового стану вивести важко. Особливо цим виділяється бурзянська порода бджіл, яка збереглася в бортях і яку розводять в Башкирському державному заповіднику. В північних районах зони Полісся України поширені поліські бджоли — одна з популяцій середньоросійської. Чистопородних бджіл цієї породи розводять й ведуть з ними селекційну роботу на Башкирській, Орловській і Українській дослідних станціях бджільництва. Медова продуктивність їх варіює від 13 до 70 кг. За даними науковців, середній вихід меду на сім'ю становить 28,2 кг.