Реклама на сайте Связаться с нами
Реферати з курсу «Фінанси»

Становлення і розвиток бюджетної системи України

Реферат

На главную
Реферати з курсу «Фінанси»

Державний бюджет України має досить тривалу історію становлення і розвитку. Вона бере свій початок у XVI столітті, коли запорозьке козацтво набуло самостійної державності, налагодило дипломатичні відносини з низкою країн Європи. Була загальна військова скарбниця, до якої надходили доходи від рибних промислів, скотарства, полювання. Видатки передбачалися на військове спорядження, будівництво укріплень, монастирів, утримання закладів для престарілих воїнів, дипломатичних місій тощо.

Після возз'єднання України з Росією ще майже півстоліття Україна зберігала всі атрибути державності, у тому числі самостійність фінансового господарства. На початку 20-х років XVII століття уряд царської Росії почав стягувати значні суми коштів у своє розпорядження. Можна вважати, що з цього часу настав період, який тривав 280 років, коли Україна стала колонією, змушеною вносити на потреби метрополії більш як чверть свого національного доходу.

Був період, коли робилися спроби створити власну бюджетну систему, датований 1918—1922 роками. Спочатку Українська Центральна Рада протягом 14 місяців свого існування, а потім більшовицький уряд намагалися оволодіти бюджетним процесом, але ці спроби з різних причин не мали успіху. Про повну державну незалежність і водночас про власний бюджет не ставилося питання ні в тих, ні в інших.

З утворенням Союзу РСР починається новий етап у розвитку бюджетної системи Української РСР, яка не була самостійною від бюджетної системи СРСР і входила до неї як складова частина.

Для періоду з 1922 по 1936 рік характерною була певна децентралізація бюджетної системи й бюджетних повноважень на користь союзних республік і місцевих органів влади. Правовою базою функціонування бюджетної системи СРСР у цей період були договір про створення Союзу РСР від 30 грудня 1922 року, Конституція СРСР від 31 січня 1924 року, а також постанова ЦВК СРСР від 29 жовтня 1924 року "Про бюджетні права Союзу РСР і союзних республік, що входять до його складу".

Подальший розвиток основ бюджетного устрою знайшов своє відображення у новому Положенні про бюджетні права Союзу РСР і союзних республік від 25 травня 1927 року.

На основі цих законодавчих актів були здійснені спроби розмежування доходів і видатків між союзним бюджетом і республіканськими бюджетами. Республіканські бюджети в основному мали власну дохідну базу. При розгляді й затвердженні республіканських бюджетів союзні органи не вносили змін до їхніх дохідних і витратних статей, якщо вони відповідали загальносоюзному законодавству, плану розвитку народного господарства і були реально обчислені. Місцеві бюджети не включалися до державного бюджету СРСР.