Платон. Часом глянеш на людину і спершу побачиш, дурний він чи розумний, а потім уже: блондин чи чорнявий. А тут недоглянув. Ліда. Находилися. Відпочинете трошки? Платон (посміхнувся). Півника та мережку буду вистругувать. Ліда. Петро сказав? Платон. Віля. Ліда (жест). Петро все хоче, як удома! І прибудівочок спорудив. У вихідні щось майструє, і маленький Платончик привчається. Платон. У батьків мале зимуватиме? Ліда. На осінь привезу. Коли синок з нами, і дишеться легше. (Іде до хати.) Платон (про себе). Не вернеться Павлик! (Пауза.) І Федір заплутався. «Розвалюється сімейна монархія», — каже Крячко. А хто її розвалює? Прогледів ти десь, Платоне. Як буває в житті. От батько — шишка, а син роботящий, художником став. А в Крячка з худої кишені син вино точить.
Входить Ліда.
Ліда. З ким ви говорили? Платон. Уголос роздумував. У нас гості будуть чи сама в гості зібралася? Так вичепурилася. Ліда. Петро з хвилини на хвилину прийде. До гостей можна сяк-так, а до чоловіка треба прибратися. Мене Петро ніколи не бачив розпатланою чи недбало одягненою. Платон. Як на свято...
Чути сигнал машини.
Ліда. Це Петро. Але не на своїй, а на якійсь іншій машині. Платон. Життя — будень...
Заходить Петро з пакунками.
Петро (цілує Ліду). Добрий ранок! Як почуваєте себе, тату? Платон. Нічого. Ліда. На чиїй машині приїхав? Сигнал інший. Петро. Нову «Волгу» дали. Ліда. Нова — не гріх і шампанське на стін. (Виходить.) Платон. Це ж як дали? Петро. Службова машина. Платон. А дача? Петро. Теж службова. Платон. Безкоштовно? Петро. Плачу. Платон. Здорово ти живеш, Петре. Квартира, машина, дача і зарплатня чимала. Держись, Петре, такої роботи! Держись! Зайву годину-дві на роботі побудеш — не злиняєш. Думав, ти непогано влаштувався, а щоб так — і гадки не мав. Держися! Петро (засміявся). Постараюсь! Платон. Ото держава дає тобі так багато, може, й зайве. (Пауза.) То ти вже дивись не підведи. В добрі і шані син, а батько вдвічі щасливий! Петро. Все, що я маю, то все завдяки вам... (Наспівує.)
Платон (усміхнувся). Не забув? Петро. Нічого не забув... Платон. І півника, і різьбу хочеш? Зроблю. Петро. Удвох за вихідний управимось.
Заходить Віля.
Віля. Начальство приїхало? Петро. Вілю, привіт!.. На сніданок просимо. Знайомся: це мій тато, а це Віля, вже визнаний талант! Платон. Ми знайомі. Петро. Вже був у нас? Віля. Рано-ранесенько заходив, щоб мати з вами, Петре Платоновичу, серйозну розмову. Петро. Серйозну розмову перенесемо на роботу, а зараз снідати. Ліда (з хати). З шампанським! Віля. На роботі не пройду через шеренгу засідань, нарад. Ліда (виглянула з дверей). Бідолашний Віля, воно таке скромне та несміливе, що й не проб’ється... Поснідаємо і поговоримо. Петрику, переодягнися, я приготувала тобі. Петро. Залишаю вас на хвилинку. (Іде до кімнати.) Платон. В якій справі до Петра? Віля. Квартиру вибиваю. Платон. У батьків живеш? Віля. Жив у батьків, а тепер відлучають, як теля від корови. Платон. Не теля, а бузівок. Пора! Хіба Петро роздає квартири? Віля. Він один із сотні тих, хто має поставити резолюцію на одержання. Платон. Один із сотні? А дев’яносто дев’ять уже обійшов? Віля. Ваш син правофланговий.
Входять Петро і Ліда, несуть на стіл сніданок.
Лiда. Віля і Петро — шампанське, а ви, тату? Платон. Нічого. Віля. Ми люди цивілізовані, не будемо переобтяжувати себе умовностями. До вас приїхав батько. Вам краще побути самим, мені ж головне вирішити свої справи і піти. На мене чекає цікаве товариство. Петро. Що хотів? Віля. Допомогти з квартирою. Не в плані світлого майбутнього, а вагомо, грубо, зримо... Петро. Ти заслужив... Віля. Краще сказати, заробив... Дуже не люблю слова «заслужив». У нього якийсь присмак... Платон. «Заробив» — краще слово. Петро (засміявся). Змовилися. Коли вже на те пішло, це ти, Вілю, мав би ставити мені шампанське. Вважай — маєш квартиру. Віля. Мені ця казка подобається. (Наче підраховує собі пульс.) Аж пульс зачастив. Петро. Поки що йдеться про однокімнатну. Віля. З акварелі на олівець! Петро. У цьому році починаємо будувати. Віля. В якому райському куточку? Петро. В кінці Качаловської. Віля (помовчав — наче в умі оглянув те місце). Інших полотен немає? Петро. На жаль. Віля. Спасибі за увагу! Петро. Не влаштовує? Віля. Хто буде жити в тому будинку? Петро. Двісті квартир, двісті сімей. Віля. Точніше, близько тисячі невинних — засуджених до каторги... Петро. Замудро висловлюєшся. Віля. Петре Платоновичу, вам не підходить роль наївненького чиновника. Добра і щастя! (Поклонився, виходить, наспівуючи пісню «...А вітер часу підганяє кораблі!..») Петро. Перекипить. Ліда. Чого йому те місце не до вподоби? Петро. Трохи шумно. Але ж місто не село, скрізь шум.
Ліда ставить на стіл шампанське, келихи.
Ліда. І сказала стиха мати:
— Їжте, діти, бо йде тато.
Петро. Ця пісня, здається, і не затихає в душі... Я іноді працюю і ловлю себе на тому, що беззвучно наспівую собі нашу сімейну пісню. Тату, який я щасливий, що ви приїхали. Платон. Я теж. Побачив, як живете... Добре живете, Петре, дорожи роботою... Ще раз скажу, не ображайся. Багато тобі дають, тож і ти працюй на совість.
Чується далекий чоловічий голос, що співає.
(Прислухається.) Ану, тихіше. (Пауза.) Наче Павликів голос... Таке вчулося, і снився він...
Переміна світла.
Надвечір’я. Платон біля майстерні вистругує дерев’яну мережку. Повз двір проходить Віля.
Віля (зупинився). Добрий вечір. Виходить, не помилився... ви таки майстер, і тут Петро Платонович зекономив... Він любить економити... Своє і чуже. Платон. Зайди. Я навіть хотів тебе шукати. Віля. Я вам потрібний? (Заходить у двір.) Портрет свій замовите? Не вийде! Платон. А кого ж ти малюєш, коли не секрет? Кого скажуть? Віля. Не так легко пояснити вам. Платон. Спробую зрозуміти. Віля. Шукачі женьшеня довго, дуже довго ходять тайгою, поки знаходять заповітний корінь. Отак і я серед людської тайги шукаю того, хто засвітиться в мені... засвітиться — того й пишу. Платон. Гарно сказав... Кудись поспішаєш? Віля. Один мудрий чоловік говорив: хочеш скоріше дійти — не спіши! Хочеш довго прожити — не думай про це! Хочеш, щоб люди тебе любили, не лізь їм на очі! Платон. З квартирою теж не поспішав? Віля. І не поспішав, а спіткнувся. Платон. Що ж воно за місцина на Качаловській? Віля. Цікавить?.. Може, Петро вам теж квартиру там пропонує? Платон. Що за місцина — розказуй. Віля. З одного боку завод, наче зіпсований велетенський шлунок, бурчить, бурчить день і ніч. З другого — за п’ять років збудують міст, і весь вантажний транспорт попід будинком піде... А якщо врахувати сучасну звукоізоляцію... |