Мало не силоміць випхали наперед високу, струнку молодицю, ту саму, що приносила хлопцям у майстерню горщик ряжанки. Засоромлена, червона, аж пасмо коси вибилося з-під очіпка, а очі сяяли сміливо й весело. До Петра: — Ну, сину, коли гинути, то гинути разом. Що там не буде — полетимо! — Оце так! Мати з сином... Оце молодиця! Тим часом літун заохотив собі на допомогу кілька душ людей, школярів, нашвидку поясняв їм, як треба буде пускати аероплан. До матері й сина: — Ну, тепер, сідайте! Сюди ось... — Вийняв годинника. — Без чверті чотири! Тетяна, сідаючи, весело й схвильовано до людей: — Ех, хоч раз у житті вирвуся з цього пекла! Прощавайте, люди добрі, не згадуйте лихом! Кругом загоготіло: — Це родимий літун! Вона й дівкою була угара! — Гляньте, то їх прив'язують, чи що б то? — Аякже, щоб часом перекидя не полетіли! Матір і сина поприв'язували, наділи на голову шапки з довгими ушима, літун дав їм поради, як себе тримати під час літання, тоді заліз у аероплана, покрутив стернами й крикнув щось механікові. Той декілька разів повернув пропелер... Зашумів двигун, загув гвинт. Механік з допомагачами вхопили аероплан, держали, як дикого крилатого коня, що поривався летіти... — Пускати?.. — Заждіть! Заждіть! — наузбіч проштовхувався якийсь дід з мішком під пахвою. Кричить: — Купіть мені, коли вже таке, то, будь ласка, півпуда солі у Києві! Там дешевше, ніж у нашого Латки! Купите? Все одно дурно будете літати! Сміються кругом, сміється літун, рукою махає — давай, мовляв. Дід кинув мішок, літун підхопив його, поклав на аероплан. Гукнув: — Півпуда солі? Добре! Перегукнувся знову з механіком... Крикнув: — Пускай! Пустили. Аероплан покотився по землі, одірвався од неї, помчав угору. Глянув Петро униз — серце замліло. Механік, люди, майдан, школа — все шугнуло вниз, як у провалля... І здається, що аероплан гуде, дирчить у повітрі на одному місці, а під ним тоне, летить кудись усе: і ліс, як бур'янець, і озеро, як чорна на штанах латка, і все село маленьке, як малюночок на папері.
XIII
У КИЄВІ — Де це ми? Кругом люди, гомін, сміх... Трава. Якісь будови... Либонь, це той самий аеродром. Так ніби хтось могутній перекинув їх із села аж сюди... Встають, ноги тремтять. Літун гукає на когось: — Автомобіль у нас вільний? — А що таке? — Після скажу... Гуде автомобіль. Сіли. Загув. Летять мимо телеграфні стовпи, крамниці, будинки... люди піші, люди на возах... трамваї, височенні будинки. Задирчав автомобіль. Став. Перед очима — скляні двері, над ними великими літерами:
С о р о б к о п.
Літун із дідовим мішком з автомобіля — у двері — сховавсь... Дві-три хвилини — виходить із клунком. Крикнув автомобіль, мчить... І вже перед очима знову аероплан... Скілька хвилин і... «Дрр...» Затремтів птиця-звір, і вже внизу сади, як бур'яни, Київ, як невеличкий малюнок, менший, менший... зник...
XIV
ДІЛО БУДЕ В селі не розходились люди, посідали коло школи, дожидали. Повільно гомоніли про міське життя, про сільське, про нові порядки. Позирали на небо, прислухались. Механік вийняв годинника, заклопотано заглянув у нього: — Двадцять п'ять хвилин пройшло — час би вже... — Так швидко?! — дивуються. — Треба, щоб уже вертались, — певно, з тією сіллю забарились. Жартували з дідом: — Ні солі, ні мішка... Аж ось один із школярів: — Гуде... Схопились з місця — всі на майдан, попіднімали голови вгору. Дивляться, шукають у небі очима. Радісно: — А он же й він! — Де? Де? Ага! Бачу! Підлітає аероплан, гуде радісно, весело, бадьоро... Виходять. Обступили, оточили: — Ну як? Ну що? Дуже страшно? Петро й мати сміються, точаться, як п'яні: — Як тепер чудно тут! Немовби й село не те... Хтось згадав: — А солі дідові, мабуть, не купили? — О, я й забула — єсть. Передають дідові клунок. Всі до того клунка: — Гляньте! Справді! Де купували? Почім? Бачте, діду, це б пішки коли б ви доплентались до Києва? Дід подививсь на аероплан, подививсь на клунок, подумав і до людей: — А чи знаєте, що я вам скажу, люди добрі? Єй-право, мабуть, з цього діло буде!..
XV
УРОЧИСТІ ЗБОРИ Перед тим, як одлітати, літун зайшов у шкільну майстерню. Там зібрався весь авіаційний гурток. Члени гурткової президії, Петро й Матвій, закінчили цієї весни школу, і на їх місце треба було обрати інших. Голова гуртка, Петро, одкрив збори. Озирнувся — нема секретаря. — Секретар! Де ж секретар? Андрій стояв осторонь, як чужий, чогось невеселий, задуманий. — Я ж... виписався з гуртка, — стиха промовив він. Всї якось про це вже й забули були, тепер згадали. — Як же тепер? Другого вибирати? Чи, може, знову приймемо Андрія? Як ти, Андрію? — Коли приймете знову, то я... Загули: — Прийняти! Прийняти! Він усе ж багато працював коло моделі. Він і моделю догадався, як пустити. Прийняти! Голосуйте! — Заждіть, товариші, — спинив їх Петро. — Андрієвої заяви ще не розглядали наші загальні збори, і коли він зараз зречеться її, то нам не треба буде й голосувати, я так гадаю. |