Пузир. Для чого підрізав? Ха-ха-ха! Хіба ви нічого не бачите? Соня і Марія Іванівна. Ні, нічого! Пузир. Ото сліпі! Так гляньте сюди. (Показує на шию). Що це? Марія Іванівна. Хрест! Пузир. Хрест. Та який хрест? Соня. Орден. Пузир. Станіслава другої степені на шию! Феноген (підходить). Дозвольте поцілувать! Пузир. Цілуй.
Феноген цілує орден.
Получив награду за приют. Марія Іванівна і Соня. Поздравляємо! Поздравляємо! (Цілують). Марія Іванівна. І все ж таки я не розумію: для чого ти бороду попортив? Пузир. Ніколи ти не догадаєшся, все тобі треба в рот покласти. Орден на шию — розумієш? Марія Іванівна. Розумію і бачу, що на шиї... Пузир. Тепер і ти бачиш, і всяке побачить, що на шиї орден: а як була довга борода, то закривала, і ніхто б не побачив! Для чого ж його носить, коли його не видко? Прийшлося підрізать трохи бороду. Розумієш? Марія Іванівна. Тепер розумію, — щоб видко було орден! Пузир. Так. Ну, а як вам здається: личить мені орден? Марія Іванівна. Боже, як гарно, зовсім другий чоловік! Феноген. Так наче ісправник1! Пузир. Ха-ха-ха! О, я й забув. (Показує покупки). Це тобі, доню, на плаття купив. Будучи оце в городі, зайшов по ділу в магазин до Петра Тимофійовича... От де торговля, так торговля: людей, людей — протиснутись не можна... п'ять магазинів, гуртовий склад — і скрізь повно купця. Марія Іванівна. Щасливий Петька! Пузир. Еге... І в магазині зустрівся я, знаєте, ненароком, з начальницею гімназії, купувала своїй дочці на плаття і причепилася, щоб і я тобі купив такого самого. Якесь дуже новомодне, каже, розхватають, а я, каже, хочу, щоб у Сонічки було таке саме плаття! Вона тебе дуже любить. Найкраща й найрозумніша, каже, моя воспитаниця! Марія Іванівна. А як же не краща, коли по скінченню дали золоту мендаль! Пузир. Петрушка!
Входить хлопець.
Візьми і віднеси в кімнату. Ми потім роздивимось.
Хлопець бере у Феногена покупку і пальто та й несе в хату.
Соня. Спасибі, тату! (Цілує його). Пузир (гладить по голові). Розумна голівка!.. Ну, що ж тут нового? Феноген. Все благополучно. Пузир. Слава богу! Соня. Ні, тату, не все благополучно! Пузир. А що тут сталось? Соня (подає йому хліб). Гляньте! Пузир (розглядає). Хліб! Соня. І таким хлібом, тату, у нас робочих годують! Пузир. Скрізь у хазяїнів, по всіх ікономіях, дочко, однаковий — отакий, як бачиш! Соня. Нехай другі годують, чим хотять! Це не може бути для нас зразком! Таким хлібом гріх годувать людей, тату! Пузир. Робочого чоловіка не можна, моя дитино, нагодувать іншим, білішим хлібом: він буде раз у раз голодний. Робочий чоловік, мужик, не любить білого хліба, бо він і не смачний, і не тривний. Оце самий настоящий хліб для робочих! Питательний, як кажуть лікарі! Соня. Та це не хліб, тату, це кирпич2! Пузир. Бог зна, що вигадуєш! Якого ж ще хліба треба? (Хоче обламать — не ламається, хоче одкусить — не вкусе). Соня. Бачите: ні вламать, ні вкусить! Пузир. Треба розмочить! Соня. Тату, мій лебедику, не дозволяйте людей годувать таким хлібом. Не дурно казали в гімназії, що у нас годують людей гірше, ніж свиней; насміхались, я плакала і запевняла, що то неправда, а тепер сама бачу, і вся моя душа тремтить! Тату, рідний мій, коли ви любите мене, шануєте себе, то веліть зараз, щоб людей краще харчували! А поки я буду знать і бачить, що у нас така неправда до людей, що нас скрізь судять, проклинають, мені ніщо не буде миле, життя моє буде каторгою!! Пузир. Ну, годі, годі! Заспокойся. Я звелю, щоб харчі були кращі. Іди, проходись по садочку, заспокойся, заспокойся! Стара, йдіть удвох...
Соня і Марія Іванівна пішли в палісадник і зникли в саду.
ЯВА VI
Пузир і Феноген.
Фенoгeн. Поки ще казенного назначать, а ми вже діждалися свого інспектора... Біда! Пузир. Ліхтаренко таки дуже вигадує на хлібові. По відомості, певно, показує чистий, а дає — бач який. Справді, не вкусиш! Та й не час тепер таким хлібом годувать: ще покидають робочі, возись тоді з ними, а пора наступає гаряча. Скажи йому, що такий хліб можна давать тільки з першого сентября, як обробимось: тоді половина строкових не видерже, повтікає, а жалування зостанеться в кишені. Отак, скажи йому, розумні хазяїни роблять! Перекажи зараз Ліхтаренкові, щоб такий хліб давав тоді, як обробимось, а тепер нехай годує краще і в борщ картоплю нехай дає. Розтривожили мені дитину!.. Феноген. Ага! А я казав: Соня це вам не Катя. Та мовчала до смерті, а цю не переможеш, що захоче, те й зробе! Пузир. У мене вдалась! Феноген. Ні, не те... гімназія, золота мендаль... От і вийшов інспектор! Пузир. Ну, нічого бурчать. Роби, що велю! Феноген. З такою нічого не зробиш. Не піде вона за Чобота, а піде за кого схоче. Пузир. Не твоє діло! Феноген (ідучи). Гімназія, золота мендаль — от і діждались, нажили інспектора!
ЯВА VII
Пузир (сам). Нема вже у мене того духу, що колись: постарів, полохливий став. От прийняв від Петьки Михайлова дванадцять тисяч овець, восени чистої прибилі двадцять тисяч, а тривожусь. Нема-нема та й подумаю: а що, як Петька вскочить у злосні! Не такий же й Петро, щоб ускочить, це ідол в комерції, а тривожусь... Постарів, полохливий став!.. Перше йшов за баришами наосліп, штурмом кришив направо і наліво, плював на все і знать не хотів людського поговору, а тепер такий пустяк тривожить! Знову, дочка тільки сказала, що над нею сміялися в гімназії, і мене аж у серце кольнуло. Люди знають про мене більш, ніж я думав... Натурально: то з степу не вилазив, а тепер почав між люди виходить, і треба оглядатись: що люди скажуть. І без людей погано, і з людьми погано... Не можна інакше (помацав орден), кавалер! (Пішов)...
ЯВА VIII
В палісаднику показуються Марія Іванівна і Соня. Соня з лійкою.
Соня. Я заспокоїлась, мамо; буду поливать квітки, полоть грядочки, а ви йдіть — одпочиньте. Марія Іванівна. Дитино моя кохана! Від розмови з тобою я бадьоріша стала, ніж зранку. Ти така смілива, така розумна та так гарно говориш, що я, слухаючи тебе, молодію. І я така була, доню, не думай собі! А життя, знаєш, помалу перекрутило! Ми були так собі хазяїни, з середнім достатком, а тепер — де воно й набралось? Правда, тридцять п'ять літ працювали, сильно працювали. Ми, дочко, ніколи не знали, що можна, а чого не можна; аби бариш, то все можна! А от ти інакше дивишся... може, і твоя правда! Піду ж я, справді, поки до обіду, дещо перегляну (пішла), поштопаю, полатаю.
ЯВА IX
Соня (сама). Боже, як важко було на душі! А от тільки перший ступінь зробила, і легко стало, мов крила виросли! Тепер буду слідкувать, буду на кухню ходить, буду з татком скрізь їздити, щоб усе бачить, щоб усе знать — як воно робиться... Таке велике хазяйство, і все мені достанеться одній, а я не знаю нічого, не знаю, де тут зло, і не можу нічого зробить доброго... Ой боже мій! Це ж Іван Миколайович.
ЯВА X
Соня і Калинович.
Соня. Іван Миколайович! От спасибі! Яким вітром? Калинович. Південним, теплим! Доброго здоров'я та боже поможи! Соня. Спасибі! Сьогодні табель3, здається? Калинович. І празник для мого серця! Як же поживаєте, сільська обивателько?
Сідають на ослін.
Соня. Ох, не питайте! Тяжко було через те, що не знала, що робить і як робить... І тілько сьогодні випадково наскочила на стежку, і стало радісно! Тепер радість моя ще виросла стократ, бо бачу вас, мій дорогий учителю, і можу з вами поділитись своєю радістю. Калинович. І я радію, що бачу вас в такім яснім настрою. Ну, а після цієї передмови розкажіть, яке ви найшли тут діло. Соня. Знаєте, Іван Миколайович, я задихалась перед цим великим хазяйським колесом; воно так страшно гуде і так прудко крутиться, що мимо мене пролітали, мов у сні, самі тяжкі враження, і я навіть не могла розібратись ні в чім, а тілько серцем чула, що тут навкруги мене робиться неправда, зло; а поправить, зупинить зло — несила, бо нічого добре не розумію! Тепер попала на стежку. І от перше всього взяла собі задачу: слідкувать, щоб добре робочих харчували, а там, далі, я увійду і в саму суть. 1 Ісправник (справник) — царський чиновник, який відав поліційно-адміністративними справами в повіті. 2 Кирпич — тут не цегла, а сухий кізяк, яким топлять в печі. 3 Табель — в царській Росії святкувалися не тільки церковні свята, а й дні народження та іменини царя й цариці, дні початку їх царювання, коронування тощо. Відзначалися й дні народження та іменини інших осіб царського дому. Всі такі дні звалися табельними. Звідсіля вислів «сьогодні табель», тобто табельне свято. |