Доволі для тебе?Свічка Я не боюсь ні смерті, ні тортур. І все ж тобі не загасити світла, Що з тьми віків та через стільки бур Проніс народ відважний і свободний.Козеліус Ще кара є — в Саксоні — Singularis1 — «Хто грамоти державні украде, Катівською рукою осліпить».
Свічка мимоволі відхитнувся.
Воєвода
Ага, не до вподоби — затремтів. Що ж, мабуть, так і зробим — хто дививсь На світло заказне, то вже не гідний На інше щось поглянути.Свічка (стогне) Меласю...
Ольшанський підвівся.
Ольшанський
(злорадно) Так, так! Ти не побачиш вже її — Ні тих очей, як зорі, променистих, Ні свіжих уст, ні чарівних тих перс, І навіть сліз її ти не побачиш, Коли вона заплаче.Свічка (з мукою) Замовчи!Воєвода Навіщо ж ти, безумцю ненажерний, Свою любов на славу проміняв? Нащо вона — та грамота тобі? Верни її — і завтра ж будеш вільний.Свічка І справі край? Звільниш мене, та й квит? Погано ж ти рахуєш, воєводо, Коли життя за грамоту даєш. А хто ж мені поверне ту надію, Пошану ту, що я колись беріг В моїй душі до того привілею, До слів отих брехливих і гучних? Адже ж йому ми вірили, як сонцю, Гадали ми, що хай лише до нас Повернеться ця грамота князівська, Як раптом світ засяє по хатах, І зникнуть всі притуги і насильства, І радісне народиться життя. І ось коли, коли б вона мені Належала, ця грамота зрадлива, То дурно б я тобі її шпурнув, Ще й плюнув би на привілей брехливий І викупу за нього не схотів! Та не мені — а цілому народу Належить ця примара золота, Що за її боровся, як за правду, Пригнобленням і потом заплатив. То не тобі ж її у нас купити, Хоч би життя за неї обіцяв!Ольшанський Зухвалий кмет! На шибеницю зараз!Воєвода Так ось яка твоя, виходить, правда: Вже не мене, а князя ти образив, І все ж таки тебе не покараю — Лиш грамоту князівську поверни.Кезгайло (зривається з місця й підходить до Свічки) Та схаменись! Отямся! Хай їй цур, Тій грамоті — не варті всі вони Такого хлопця гарного, як ти!Воєвода Кезгайло, геть! Мовчиш! Не хочеш зради? Ну, то іди! Та добре подивись В останній раз на ці свічки, бо взавтра Займеться не для тебе день новий.Свічка Хоч не мені — для вільного народу Колись зоря займеться світова.Кезгайло (хапає його руки) Отямся, хлопче! Душу всю мені Ти зворушив одвагою своєю.Свічка Спасибі, рицарю... [...]
IV
З глибини виходить Меланка зі свічкою в ліхтарі, яку вона захищає киреєю. Кирея й чудове вбрання заляпані болотом, подерті, руки подряпані в кров. Але свічка горить.
Меланка
Вже сил нема... Але вже, мабуть, близько. О, тільки б сили стало донести... О, тільки б тут не впасти на дорозі, Як падала на тій слизькій горі... Не чую ніг... Лице горить од вітру, Тремтять коліна... руки всі в крові І змерзли... і не держать ліхтаря... О Боже ж мій, знов хвища налетіла, Згасає вогник... гасне вогник мій... І захисту... і захисту немає... (Майже падає на церковні сходи ліворуч, прикриваючи всім тілом ліхтар) О, не гаси, о, не гаси, благаю, О вітре любий, мого ліхтаря! Ти ж вільний... цілий світ перед тобою, Лети мерщій на поле, до Дніпра. Мене ж не муч, нещасну, — пожалій Хоч ти мене, о вітре, вітре мій! (Плаче. Підводиться хитаючись і робить кілька кроків) Здається, тихше... змилосердивсь... зник... О, тільки б тут ніхто не зачепив... О Боже... хтось іде.
Тікає. З лівого боку виходить новий дозір із смолоскипами і осмником на чолі. Жовніри заступають їй дорогу.
Осмник
Стій! Хто іде? Ще з ліхтарем? Куди це ти ідеш? Не знаєш, що ходить тепер не вільно? Беріть її!Меланка Ні, ні! Що кажеш ти? Мене не можна затримать — не можна, В мене наказ од пана воєводи, І цей ліхтар — ти бачиш — я його До Порубу повинна донести — До Порубу, щоб визволить людину — Його ж скарають — чуєш ти? — і я Тут гаяти не можу і хвилини. Ось цей наказ.Осмник Немає нам часу. Ходім до замку — писар розбере.Меланка Ти збожеволів! Я... до замку знов? По тій горі! Ні, ні, смієшся ти. Тобі ж кажу, не маю я хвилини, Його скарають.Осмник Заберіть її!
Жовніри беруть Меланку за плечі, вона виривається.
Меланка
О, змилуйся! Якби ти тільки знав, Де я була. Яку терпіла муку... Коли з гори несла оцей ліхтар, О, подивись... в багні, в крові всі руки. Промокла вся, замерзла... скільки раз Зривалася і падала я з кручі, І в розпачі, щоб вогник не погас, Чіплялася за терен я колючий... Підводилась... і знову йшла і йшла, Не чула ніг, не бачила дороги, Ні диких псів, що кидались під ноги, Ні бурі, що лице моє сікла! Не чула я, не бачила нічого, Бо іншої не відала мети — Як вогник цей незгасним донести. І донесла... Ти ж бачиш, він горить. Не згаснув він, мій огник неоцінний, Хай блимає він ледве, хай тремтить, Але живий — і не мені одній Засвітить він в нещасну цю годину... Невже ж у тебе стільки зла, Щоби віднять у мене те єдине, Що я крізь терн і бурю пронесла!Осмник Говориш добре, дівчино, — проте Нема часу з тобою розмовляти, Ходім до замку.Меланка (зриває з шиї намисто з дукатами) Бачиш ці дукати, Намисто це чудове, дороге — Візьми його і відпусти, благаю, О, відпусти, благаю, ти мене!Осмник (бере намисто) Хай буде так! Іди! Рушаймо далі!Меланка О, дякую. (Дозір проходить) Тепер мерщій, мерщій! О, тільки б знов ніхто не зачепив. [...]
X
Тихо. Темно. Буря неначе вщухла. Раптом чути уривчасте бамкання: б’ють на сполох. Шум тривоги. З глибини вибігло з киями в руках кілька городян і шаснуло в завулок праворуч. Тривога зростає й шириться. Озброєні мечами, списами й просто киями люди вискакують із хат, вибігають з усіх боків. В декого смолоскипи. Лунає гасло повстання: «За Свіччине весілля».
Городяни
(перекидаються на бігу уривчастими викликами) — Сюди, брати! За Свіччине весілля! — Гей, ковалі! Шевці, до кушнірів! — Всі на майдан. Вже повели на страту! — Товариші! Вже Свічку повели! — Ґвалтівники! Гнобителі прокляті! — Всі на майдан! Кияни, до київ! — За Свіччине весілля! Бий катів! — Трощити всіх! — Запалюйте хурдигу!
З’являється Чіп з величезним молотом у руці.
Чіп
За мною, цехи! Кожум’яка йде! За Свіччине весілля! До київ!
Увіходить Передерій, тримаючись за якогось хлопця.
Передерій
Товариші! Товариші-брати! На приступ всі! Запалюйте хурдигу! На визвіл Свічці! Перший хай загін Іде туди — хурдигу розбивать, А решта всі до замку, щоб сюди За всяку ціну драбів не пустить. На Кожум’яцьку браму — всамперед. А інші хай на Боричевім взвозі Та на Хрещатій стежці стережуть. Веди мене мерщій на Житній торг. (Виходить ліворуч)Городяни — Всі на майдан! Хурдигу розбивать! — А ми туди! На Кожум’яцьку браму! — Рибалки на Хрещатик! А кравці На Боричеву стежку! До київ! — За Свіччине весілля! Бий катів!
Юрба сипонула в різні боки — ліворуч і в глибину. Кілька жовнірів вбігає з глибини. Ремісники кидаються напереріз і затримують. Бійка.
Жовніри
Геть, зрадники! Бунтівники прокляті! Шевці смердючі! Шевськая смола!Городяни А, ось де ви, попихачі литовські! Пекельні драби! Гицелі! Кати!Жовніри Ще бунтують, голото навісна! 1 Окремий випадок (лат.). |