У Валі блиснули очі. — Вітька! — ляснув він несподівано товариша по плечу. — Скільки ще зосталось канікул? Вітька подумав. — Та ще більше місяця, — а що хіба? — Знаєш що, Вітя, — махнімо удвох. — Куди? — засміявся Вітя. — В мандрівку, на села, слово честі — давай! Ну, чого ми тут будемо паритися в цьому Києві? Що ми тут побачимо? Літо зійде швидко, а чим його згадаєм? А там ліс, поле... Гаряче, заповзято, як і раніш агітував школярів, Валя почав умовляти товариша. Вітька щось думав своє. В його уважніше щурились очі, живішала усмішка, в очах блиснув лінивий огник. — Хіба от що, — перебив він Валю, — чи не махнути у гості до Бондарів на Полтавщину... У них, казали, пасіка є, — хоч меду наїмося. Валя, швидко глянувши на нього, хвилинку подумав і ляснув у долоні: — А справді! Вони ж колись кликали до себе... Як я забув! Відразу, як живі, встали перед очима Бондарі — Василь і Настя: він у доморобній свиті, у великих чоботях, на голові у його селянська патлата шапка, через плече полотняна шанька для книжок. Привітне його обличчя в ластовиннях осміхається миролюбною усмішкою: «Та й за віщо ви завелися? От люди!» А поруч Настя: сірі очі під чорними дугами все ніби щось хочуть сказати, все ніби з тебе сміються. Перед нею вертиться дзигою оте шалапутне Мазурченя, взялось у боки, копилить губу — дражниться:
Так усі й звуть її у школі — Бондарівна. Почали пригадувати, як Василь завжди не втерпить, щоб не підняти, коли побачить долі, «святий хлібець»; обдує на йому порох, у кишеню ховає: «Оддам чиїйсь корові, щоб з’їла». Пригадували, як він завіряв, що в Києві день коротший, ніж у селі: «Гур-гур — і немає дня». — Ідем, Вітька! Єй-бо — ідем! Ну, руку? Ліщина простягнув руку. Лясь! Лясь! Погодились. — Підем! — Ну от, — зітхнув з полегшенням Валя і далі вже переходить до діла: — Де живуть Бондарі — ти знаєш? — Десь у Лубенському повіті... В Лубенському чи в Лохвицькому. — От тобі й маєш! Треба знати докладно — в якому селі, в якій окрузі. — Стій, — зразу пригадав Вітя, — Кость, здається, Ясінський листується з ними. В нього можна довідатись про адресу. Ходімо зараз до нього. У Валі блиснула ще одна нова думка: — Може, і його умовимо з нами. Правда? — А цей піде! — певно чогось промовив Вітя. — Неодмінно піде! — І як воно гарно все виходить! — говорив весело Ліщина. Швидко вхопив за рукав товариша: — Ходімо! І хлопці бігцем подалися від кіна по курній вулиці.
III
В дитбудинку на краю міста діти вже полягали спати. Тіснота та духота повигонили дітей з похмурого помешкання: повкладались на веранді, на моріжку в дворі. — Костю! Костю! — Хтось будив Костя, стягуючи одіяло: — Вставай, он до тебе прийшли. — Га? Хто? Що? Та одчепіться од мене! Чого їм? — спросоння змагався Кость. — Діло, кажуть, пильне, вставай! Кость незадоволений встав із постелі: — Де вони? Показали: в кінці двору, в тінях, стояли двоє якихось силуетів. Лінива постать Костя, скуйовджена, в одній білизні, похилиталась туди. Підійшов, хмурячись і позіхаючи, протер очі, придивляється: — Хто тут такий? — А далі, впізнавши: — А-а-а! Здрастуйте! Чого це ви? — Ходімо далі, щось скажемо, — промовили ті таємничо, як змовці. Через город повели під тополю, що над кручею. Кость плутався ногами в городині, в бур’янах, насилу поспівав за ними. Посідали над яром. Валя почав розповідати. Кость слухав, чухаючись, не маючи сили продерти очей. — Заждіть... Як же... Гм... Та куди ж ви, власне, думаєте мандрувати? — Зо сну Кость ще не гаразд розумів, про що мова. — Та кажу ж — до Бондаря на Полтавщину. Десь у глибині заспаних очей блиснула в Костя іскра. — Та це ви справді чи так тільки? — одкашлявшись, радісно промовив він. — Як «так тільки»? Справді! — рішуче обоє разом промовили товариші. — До Бондарів? — До Бондарів! — На Полтавщину? — На Полтавщину! — За двісті верстов? Пішки? — Та хай буде хоч і триста — що нам! Не дійдемо?.. — Слухайте: єй-бо, ви дурите!.. Сон із Костя як рукою змило. — Отож-бо! Нащо нам тебе дурити! Кость зразу загоготів, зареготав, аж луна пішла ярами; невважаючи на свій поважний вік, як сидів, він перекинувся головою вниз, покотився в яр, став там дубала, подригав ногами. Обоє товаришів чекали, сміючись, поки Кость переказиться. Трохи втихомирений, він виліз нагору. — Згода! Посідали тісніше. Радились гаряче, стиха. Постановили вирушити завтра зранку. Питання вирішали швидко одно за другим. І що брати в дорогу, і як казати вдома, і де збиратись, і кудою йти. Сиділи недовго. Швидко розійшлися, щоб приготуватись в дорогу. Кость вертався в бурсу певною ходою, рішучий і бадьорий. Хто ще не спав із бурсаків, чули, як Кость гукав услід своїм гостям: — Товариші! Не забудьте взяти з собою посвідчення. Кость ліг на постіль, та вже спати було годі. Стояла, як жива, перед очима Настя, причувався її голос. Колись у школі на перерві він улучив був часинку, став із нею коло стіни на розмову. Прохав у неї на спомини хусточку. «Дивись, який швидкий, — так зараз і дай!» — одказала Настя. Потім озирнулась навкруги, пригнулась ближче й стиха промовила: «Зароби». Брязнула намистом і — швиденько од його, наспівуючи:
IV
Ще не спала роса на траві, а вже три тіні стрибали по шляху аж за Дарницею: по боках дві довші, а всередині коротенька, енергійна, од якої стирчали, як у самоварі, редакторські уші. Кость ніс за плечима клуночок із харчами, у Віті віддувався в кишені наган («на той випадок, як нападуть бандити»). Ліщина ніс під рукою здоровенний редакторський портфель. Повертались назад, кланялись: — Прощай, Київ! — Та невже оце ми таки йдемо?! — сам собі не йняв віри Кость. — Мені теж аж не віриться чогось, — признався Вітя. Як казати правду, то й усім їм не вірилось. Коли ж розгорнулось широке-широке степове море, як безмежний килим, що витканий різнобарвними картами, та коли розіслалися неба голубі далі, як писаного, пішли, мов човнами попливли, по хлібах кучеряві хвилі — зелені, та срібні, та золоті, мандрівникам почало здаватись, що в ту глибінь їх силоміць тягне. Тягне так, як ото буває, коли попадеш у прудку течію: тобі боязко, ти б уже й вернувся, а течія несе тебе далі й далі. Було і радісно, і боязко. Ішли весело, аж підстрибували. Співали, гомоніли без перестану, незчулися, як і вечоріти стало. — Гей, товариші, час і про ночівлю подумати — сонце заходить! — Успіємо ще! А тим часом сонце крадькома наниз — тиць, як у скриню, та й сховалось. Стало хмуро. Подув, де не взявся, вітрець холодком, отьмарилась золота пшениця, сумно так зашуміла-зашуміла. Раптом чогось стало страшно. — Хлопці, що ми собі думаєм? Ніч заходить!.. Швиденько звернули до села по вузенькій дорозі, що споришем позаростала. Ідуть. Темніє все швидше й швидше. Вгорі блиснули зорі, мов сердиті чиїсь у темряві очі: «А що це за люди? Звідки? Чого?» Жито зразу виросло, як ліс. Ідуть мовчки, аж спотикаються, серце б’ється дедалі дужче. Аж ось земля стала пухкенька, під ногами хрустить м’якеньке бадилля. Кость спинився, злякано: — Хлопці, та це ж ми по грядках чешемо! Як хто побачить — по шиї надає! Всі спинились. — Ще подумають, що злодії або бандити. — Заждіть, хлопці, — надумав Валя, — давайте йти спокійно, сміливо, а щоб не подумали люди в селі, що ми якісь бандити, — заспіваймо. |