Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Чорнобильська Мадонна

Іван Драч

(Поема)

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
Творчість Івана Драча
З ДОПОВІДНОЇ СКРОМНОГО АГЕНТА
ФРАНЦУЗЬКОЇ РОЗВІДКИ ПРО ПОВЕДІНКУ
ПОЕТІВ У ПАРИЖІ

Японський поет Хіро Сім цікавився дуже всім Шанували його усі ми Він приїхав із Хіросіми Хіро Сім — японський поет схилився був на парапет Коли Сена текла попід нами Усіма паризькими снами Зваблювала катерами Спалахом діорами Російський поет Фрол Байкал їздив на цвинтар білогвардійський Все могилу якусь шукав і кинув грудку ґрунту московського. На могилу Андрія Тарковського Український поет Чорний Біль (скорочено: Чорнобиль) хотів на Набережній купити ікону У них підлягає це під заборону Лише двох франків не вистачило І все у нього із рук вискочило Матиме спокій на митниці бодай А ікона стара була хоч молода Переправили сюди її «христопродавці» Для них митниці хлібодавці Тої Мадонни злякавсь Хіро Сім На лічильник Гейгера показував всім Казав що дуже вона дзвенить І втік від неї за мить А український поет Чорнобиль Лисуватий такий широколобий Все допитувався звідки ікона в Парижі Дивувався такій дивовижі Казав що Мадонна та із Полісся Сердито він дуже вівся Бо казав що вкрали Мадонну А все було по закону Та студенти з кварталу Латинського гамірні з давніх-давен Палкі прихильники секс-рок-зірки Мадонни — Луїзи — Вероніки Чікконе — Пенн Приїжджих поетів були потіснили І волали що є студентської сили А що вони про секс-зірку Мадонну ревли Записати ми те не змогли І прошу підняти ставку мені принагідно Той хто за поетами стежить Жити не може бідно Дуже вони безсонні Провінційні ці Франсуа Війони Хоч записані в атеїсти. А воюють чомусь за ікони...
ФІЗИКИ І ЛІРИКИ
Хто вона? Зона? Епоха? Доля? Смерть? Так, я вже знаю хто Чорнобильська Мадонна! Тебе вкрутила в чорну круговерть Чи вилонила з молодого лона? Але ось фізик прибіг. Дивна для мене ця мить. Яка ж я йому солом’яна оборона?! Шепоче він болісно: — Вона мені не простить... Не простить... Чорнобильська Мадонна... Вона вже взяла. Одного. І двох. І трьох. І я не збрешу... Хоч помста її законна. Може, ти ближче до неї, хоч, звісно, який ти Бог. Помста вона і є — Чорнобильська чорна Мадонна... Хлопчина такий молодий. Благословенний вік. Під четвертим реактором — усмішка безборонна... — Розумієте, донька у мене. Донечці — один рік. Може, простить вона — Чорнобильська Мадонна?! — Слухайте, хлопче, адреса у вас не та. Гріхи я не відпускаю, — шепочу я монотонно. Хлопчина ж ображено з колін своїх вироста, Наче стоїть за ним справді Чорнобильська та Мадонна. — Коли до поета не можна з душею на сповідь прийти, То куди ж мені дітись з бідою — йти по іконах?! — Дивилася Істина з вічної висоти, З-під чорного рушника — Чорнобильська наша Мадонна.
ХРЕЩАТИЦЬКА МАДОННА
У юрмищі хрещатицького дня Ти боса йшла, ти, сива Катерина — Бунт Врубеля з кирилівського дна, Летюча йшла, жагуча і поривна. Сахалися од тебе — що таке? Бо ляльку ти з лахміття спеленала, Бо молоко було в тобі гірке, Бо всюди й скрізь дороги було мало. Невже ці очі помстою горять? За муки ненародженого сина?! Вуста киплять і сиві од проклять, Невже прокляття — суть твоя єдина?! Кому ти будеш мстити? Чи й мені? Чому ж тебе душа вчуває мстою, Настояною геть на полині, Сугестією дикого настою?! Чи той, хто винен, сам в собі згорить — З твоїх очей для нього іскри досить?! А хвора кров із рани цебенить, А крові гул палючий і гундосий... Ти — збожеволіла. З лахміття ляльку ти Несеш — куди? Хіба в психіатричку?! Тебе — знайти, од пекла вберегти! А ти втекла, як в пекло, в електричку... Спеленуте ніщо в твоїх руках. А груди чом так спалено розпухлі? А губи чом запалені в вавках — Запалені на вогняному кухлі?! Який напій ти в квітень той пила, Коли, заквітла сином, ти ходила, Від Ірода себе не вберегла — Тебе накрила та нечиста сила?! А хустка збилась так на голові, Що лисиною світиш, Божа Мати... Я босий слід твій бачу у траві, Який боюсь і подихом займати.
Епілог
...Та стали хуртовини наступати, Та стали вдовиченків побивати: Що перва хуртовина Дома попалила, А друга хуртовина Скотину поморила, А третя хуртовина У полі й у домі Та хліб побила, А нічого в полі й у домі Не й остановила...
Українська народна дума «Бідна вдова і три сини»
Вона дивиться, дивиться в душу. Вона палить очима до дна. А я все це дотерпіти мушу. Бо в душі не душа, а вина. Ну чого ти, чого ти, чого ти, Одкараскайся геть, відійди! Вона ж стала затято навпроти І пильнує очима біди. Вона йде вже, прямує до тебе, Одчинила вже двері — й тобі Нахиляє це атомне небо У своїй потойбічній журбі. Крапля совісті є ще на денці? Вона вірить і в краплю твою: У твоєму житті-одноденці Я нікчемність свою впізнаю. Над тобою схилилась, політик, Чи впізнав ти цю матір-вдову? Із мільярдом поганьблених діток Вона долю несе світову. Чи впізнав ти її, енергетик, Атоммашна Величносте, ти, Що з твоїх скороспілих абеток Людську мову ніяк не знайти. Лисомудрі пихаті лахудри — Ваших внуків вона затуля: Боса йде на вогонь кривомудрий, Бо Вода вона є і Земля. Її погляд ти чуєш, учений, Тож тікай, лиш подумай куди?! Її погляд на тебе вогненний — Його лазером ти відведи! А мені, а мені, славослову, Вас-бо славив, дурний вертопрах, Відібрало розбещену мову, І німотствую геть у віках. Хто ж там, сиву, посміє займати? Сіль пізнання — це плід каяття... Несе сива чорнобильська мати Цю планету... Це хворе дитя!..