Реклама на сайте Связаться с нами
Твори видатних українських письменників

Народна гордість

Остап Вишня

На главную
Твори видатних українських письменників
Життя і творчість українських письменників
Скорочені твори українських письменників
Творчість Остапа Вишні
КОНДЕНСАЦІЯ МУДРОСТІ

Ми, старші, добре з вами пам’ятаємо таку картину колишнього села: білоголове чотири-п’ятилітнє дівчатко, волосся їжаком, у полотняній до п’ят сорочині, гирить поперед себе, попід руки обнявши, замацапурене, чомусь обов’язково хустиною зап’яте, у кохтині до пупа дитя — Іванька або Ганнусю... Дитя те, голим тілом вилискуючи, дригає ніжками, іноді голосить, іноді тільки пихкає (пих!)...

Білоголове п’ятилітнє, волосся їжаком, дівчатко гирить Івасика чи Ганнусю з двору на шлях, у пісочок (у куряву), пригиривши — геп! — посадило, «куклу» з жованим хлібом йому в рота — цить!

— У бакшу, дівчатка, гратимемось! Івасику (чи Ганнусю), цить!

Грають у бакшу. І куреня ліплять, і кавуни, і дині, і огірки, і соняшники.

— А тепер давайте, дівчатка, палянички робити!

Роблять палянички... З кізяка хатку виліплюють...

За заводія на дитячій бакші, і в палянички, і в хатку, і через перелаз стрибати, — за заводія в усіх цих дитячих забавках оте білоголове, волосся їжаком, дівчатко — все воно! І скрізь воно попереду, і скрізь воно перше...

А коли тому білоголовому «стукне» вже сім років і коли мама удосвіта порається в хаті, щоб чи картоплі дітям наварити, чи кулешику, бо треба бігти до пана чи до куркуля на поденщину, воно, білоголове, визирає або з печі, або з-під рядна на полу та:

— Мамо! Поспали б іще трішечки! Я сама картоплі наварю, і кулешику... Я й борщу вмію! І всіх нагодую: і Івасика, і Ганнусю, і Петруся... Поспіть іще трішечки, мамо!

Тоді мама йде до білоголової дівчинки, пригортає її до себе, пестить її, голубить, а в самої з очей сльози — кап-кап.

— Ти ж іще маленька, дитино моя!

— Яка ж я, мамо, маленька, — мені вже сьомий!

Цілує мама, обіймає свою донечку:

— Я ж побіжу, а ти ж дивись, донечко, — до копанки і сама не підходь, і, боже борони, маленьких не пускай, і на вулицю не вибігайте, щоб, бува, не наїхало, і до колодязя, — дивись же ж пильненько, щоб Івасик до колодязя не побіг... Боже мій, боже мій! Та як повстають, повмивай усіх, щоб чистенькі були... Курочкам крихоток даси...

— Та не печалуйтесь, мамочко, я все зроблю... Я б іще і поросятко нагодувала, якби воно в нас було... А чи буде в нас, мамо, поросятко?

— Буде, доню, як бог дасть, буде!

— Ой мамо, який той бог твердий на поросята! Хіба йому жалко для нас маленького поросятка? Ви ж казали, що в пана багато поросят. І торік не дав...

Побігла мама...

А білоголове — вже семилітнє — дівча і картоплі на снідання наварить, і сестричку з братиками повмиває, і нагодує, і хату замете...

Уже найменшенького на «бакшу» носить меншенька, п’ятилітня, а білоголове вже з двору надзирає, щоб і до копанки не наближалися, і щоб на вулиці на когось не наїхало, і щоб корова (чужа, чужа корова!) не вдарила, а на Івасика кричить, віника в руках держачи:

— Ти куди ото до колодязя? Га? Ось я тебе!

Господиня! Як мама! У сім літ! Бо мама в наймах.

Вісім років білоголовій дівчинці... Настає — обов’язково настає — рок! — момент, коли стомлена, виснажена мати, причвалавши з панської чи куркульської роботи, дуже ніжно пригортає до себе свою білоголовеньку донечку, свою старшеньку, толубить її так ніжно-ніжно, та пестить, та плаче, плаче.

— Чого ви, матусю, плачете? — донечка білоголова питає.

— Важко мені, доню, татко на заробітках, вас у мене четверо... Чим вас, мої любі, дорогі мої, годувати? Ой донечко, донечко! Мабуть, і тобі треба піти до Бугаїв дітей глядіти!

— Ну, то й піду, матусюі Тільки не плачте!

Плаче мати до світанку, котяться сльози в білоголової дівчинки під рядном, щоб матуся не бачили! І тільки перед світом і само дівча незчулося, як запитало:

— А вони, мамо, не битимуть?

— Ні, дитинко, не битимуть! Я й прохатиму, я й молитиму, щоб не били!

А вдосвіта веде мати свою білоголову восьмилітню дівчинку до Бугаїв дітей глядіти.

— Ти ж слухайся, дитинко!

...Куркульська наймичка. З восьми років.

Дитиною, дівчиною, жінкою — найми... Від куркуля до пана, від пана до куркуля...

Іще добре, як бабою чи у своїх, чи в чужих за кусень хліба від досвіта до глупої ночі біля дітей та біля куделі, а то в покручених гіркою працею пальцях — ціпок, за худими, горем згорбленими плечима торба та нужденне попідвіконню:

— Дайте, Христа ради, що милость ваша!

І як епілог — отакусенька могилка край цвинтаря, на вітрі, біля канави, та з двох хмизинок на тій могилі отакісінький хрест!

Все!

Оце, коли хочете, біографія всіх таких, як Олена Семенівна Хобта до Великої Жовтневої соціалістичної революції.


* * *

Жовтень... Революція... Заклики Леніна... Більшовицька партія... Радянська влада... Соціалістичне колгоспне господарство...

З-за столу президії наради передовиків підводиться старенька сімдесятилітня сивоголова, у біленькій хустині бабуся і простує до трибуни.

На грудях у бабусі ордени й медалі, на грудях у бабусі зірка Героя Соціалістичної Праці і значок депутата Верховної Ради.

Величезна ясно-сліпуча зала обгортає бабусю любов’ю сотень сердець і вітає її громорокотом оплесків.

— Слово має Олена Семенівна Хобта.

І починає маленька сивоголова бабуся говорити.

Слухають бабусю керівники партії і уряду, академіки, професори, старі досвідчені агрономи, директори величезних радгоспів, механізатори сільського господарства, уславлені колгоспні хлібороби. Герої й орденоносці, старі й молоді...

Всі прислухаються, що скаже бабуся:

— Товариші передовики, — сміливо починає старенька, — прибули ми сюди поділитися своїми думками, як же на цей рік високий урожай дати...

І вилітають з бабусиних вуст мудрі слова багаторічного досвіду, що їх мікрофони доносять у всі кутки великої зали.

Олена Семенівна повчає і про кукурудзу, і про цибулю, і про картоплю, як їх на піскуватих землях садити та що з ними робити, щоб давати нечувані врожаї.

— От що ми своєю ланкою робимо!..

Ми... ланкою... Не я, а ми...

— Узяла я, жінки, перед партією таке зобов’язання... Ну, як, жінки, гадаєте, — виконаємо?..

І знову — жінки... Гуртом... Колективом...

І всі чують, що в старенької бабусі, у ланкової, Героя Соціалістичної Праці Олени Семенівни Хобти, в її ланці запроваджено найпередовіші агронаукові поради, досліди.

І все це так просто, так спокійно, що, як заплющити очі, здається, ніби в садку, під розлогою грушею, старенька бабуся своїм улюбленим онукам чудесної казки розказує...

І так усе мудро...